Օգոստոսի 9-ին Բելառուսի տարբեր կետերում նախագահական ընտրությունների ավարտից անմիջապես հետո վերսկսել են հակաիշխանական ցույցերը։ Մայրաքաղաք Մինսկում դրանք վերաճել են բախումների և ուղեկցվել իրավապահների կողմից բիրտ ուժի կիրառմամբ։ Հայտնի է մեկ մարդու մահվան մասին։
Իրավապաշտպանները հայտնել են առնվազն 140 ցուցարարի ձերբակալման մասին։ Նրանց խոսքով՝ ձերբակալվածների թիվն ավելին կարող է լինել։ Հայտնի է նաև ընտրությունների նախօրեին և հենց օգոստոսի 10-ին մոտ 70 դիտորդի ձերբակալման մասին։ Ձերբակալություններից չեն խուսափել նաև տեղի և արտերկրի լրագրողները, ընդդիմադիր թեկնածուների շտաբների անդամները։
Օգոստոսի 10-ի առավոտյան ԿԸՀ-ն հայտարարել է, որ գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ընտրություններում հավաքել է ձայների 80.23%-ը, իսկ նրա հիմնական մրցակից Սվետլանա Տիխանովսկայան՝ 9.9%։ Մասնակցությունն ընտրություններին կազմել է 84.23%։ Ընդդիմադիրների ստեղծած ալտերնատիվ «Գոլոս» հարթակում ընտրությունների արդյունքների պատկերը ճիշտ հակառակն է։
Ուժայինների մեքենան մխրճվել է ցուցարարների ամբոխի մեջ։
Մեկ այլ դրվագում մեքենան վրաերթի է ենթարկել մեկ ցուցարարի, որը գանգուղեղային վնասվածքից մահացել է։
NEXTA Telegram-ալիքի հրապարակած տեսանյությում երևում է՝ ինչպես են ուժայինները ծեծում մարդկանց՝ գոռալով «պետք էր տանը մնալ» և «փոփոխություննե՞ր էիք ուզում»։
Ոստիկանությունը լուսաձայնային նռնակներ է կիրառել, ինչի հետևանքով ծանր վիրավորվել են որոշ ցուցարարներ։
Ընդդիմադիրները պնդում են, որ հատուկ ջոկատայիններն ուժ են կիրառել նաև իրենց բակերում գտնվող և ցույցերին չմասնակցող բելառուսցիների հանդեպ։
Կարդացեք նաև՝ «Տառականը» ընդդեմ երեք կնոջ․ Բելառուսում ընտրությունները կարող են ավարտվել հեղափոխությամբ կամ արյունով»

10 Август 2020 - 08:23 AMT
В Белоруссии 9 августа прошли выборы президента, в которых в очередной раз участвовал действующий глава республики Александр Лукашенко. Наблюдатели сообщали о многочисленных нарушениях как в ходе предварительного голосования, так и в основной день выборов.
Вечером 9 августа на улицы в Минске и других городах в знак протеста вышли тысячи человек. Произошли столкновения между протестующими (и просто прохожими) и сотрудниками милиции, пишет Meduza.
Несколько активистов попытались остановить автозак. Один из них зацепился за передний бампер машины, а, когда водитель набрал скорость, не удержался и упал под колеса. Протестующий погиб, получив черепно-мозговую травму. Еще трое человек пострадали.
По данным правозащитного центра «Весна», в больницах Минска находятся десятки пострадавших.
Задержаны, по данным на утро 10 августа, 213 человек, в том числе не менее 140 человек в Минске.
Данные о задержанных, подчеркивают в правоохранительном центре, не окончательные.
СК Белоруссии возбудил дело о массовых беспорядках. Уголовный кодекс страны предусматривает наказание до восьми лет лишения свободы для участников беспорядков и до 15 лет — для организаторов.
На выборах президента Белоруссии, по предварительным данным ЦИК страны, победил действующий глава государства Александр Лукашенко. Он получил 80.23% голосов. Основной конкурент Лукашенко Светлана Тихановская, по официальным данным, получила 9.9% голосов. Оппозиция с итогами выборов не согласна.
Глава миссии наблюдателей от СНГ Сергей Лебедев объявил, что фактов, ставящих под сомнение легитимность выборов, не обнаружено.