Բելառուսում նախագահի թեկնածու, ընդդիմադիր Սվետլանա Տիխանովսկայան հրաժարվել է ընդունել նախագահական ընտրությունների մասով Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած արդյունքները։ Նա հաղթող է համարում իրեն, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»։
Նա հայտարարել է, որ չի պատրաստվում լքել Բելառուսը։ Շտաբը պատրաստ է երկարատև ցույցերի՝ հանուն խաղաղ բարեփոխումների։
Օգոստոսի 10-ի առավոտյան ԿԸՀ-ն հայտարարել է, որ գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հավաքել է ձայների 80.23%-ը, իսկ Տիխանովսկայան՝ 9.9%։ Մասնակցությունն ընտրություններին կազմել է 84.23%։ Ընդդիմադիրների ստեղծած ալտերնատիվ «Գոլոս» հարթակում ընտրությունների արդյունքների պատկերը ճիշտ հակառակն է։
Օգոստոսի 9-ին՝ Բելառուսի տարբեր կետերում նախագահական ընտրությունների ավարտից անմիջապես հետո վերսկսել էին հակաիշխանական ցույցերը։ Իրավապահները բիրտ ուժ և հատուկ միջոցներ են կիրառել ցուցարարների նկատմամբ։ Կան բազմաթիվ ձերբակալվածներ, վիրավորներ և սպանված։
Տիխանովսկայան ցույցերի ժամանակ կատարվածը որակել է անթույլատրելի և ասել, որ շտաբն իրար հակասող տեղեկություններ է ստանում զոհվածների մասին։ Եթե մարդկանց զոհվելու մասին տվյալները հաստատվեն, սա կլինի վերջի սկիզբը։
Կարդացեք նաև՝ «Տառականը» ընդդեմ երեք կնոջ․ Բելառուսում ընտրությունները կարող են ավարտվել հեղափոխությամբ կամ արյունով»

10 Август 2020 - 11:20 AMT
Кандидат в президенты Белоруссии Светлана Тихановская не признает предварительные итоги голосования, о которых заявил Центризбирком этой страны.
«Конечно, мы не признаем. Полученные нами цифры не совпадают с теми, что были озвучены», – заявила она 10 августа на пресс-конференции в Минске, пишет Deutsche Welle.
По словам Тихановской, она считает себя победителем на выборах и не видит оснований для возможного ареста. «Я не вижу причин, почему должна быть арестована, и не собираюсь уезжать из Белоруссии», – указала она.
Кандидат в президенты также подчеркнула, что выступает за мирные перемены в стране. «Меры, которые применила власть, были несоразмерными. Люди остались на участках, чтобы защитить свои голоса. Мы со своей стороны будем делать все, чтобы такого больше не повторилось», – заявила она.
По данным штаба Светланы Тихановской, она получила от 70 до 90% голосов избирателей в разных регионах. На данный момент у штаба Тихановской есть собственные данные об итогах голосования примерно на 250 из почти 6 тысяч избирательных участков.
9 августа в Белоруссии прошло голосование на выборах президента. По предварительным данным ЦИК, у Лукашенко 80.23%, кандидат от оппозиции Светлана Тихановская получила 9.9% голосов. Явка составила 84.23% – в голосовании приняли участие 5.79 млн человек. Вечером того же дня в Минске и в ряде других регионов страны начались беспорядки. В столице между протестующими и бойцами ОМОНа произошли многочисленные столкновения.