ԱՄՆ գլխավոր վարակաբան Էնթոնի Ֆաուչին կասկածներ ունի Covid-19-ի դեմ ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի արդյունավետության և անվտանգության մասով։
Ըստ նրա՝ ԱՄՆ-ն կարող էր միանգամից մի քանի պատվաստանյութ ներկայացնել, բայց չի ցանկանում վնասել մարդկանց, գրում է «Կոմերսանտը»։
«Եթե մենք ցանկանայինք ռիկսի գնալ և վնասել մեծ թվով մարդկանց, տալով նրանց այն, ինչը չի օգնում, մենք կարող էինք դա անել հենց հաջորդ շաբաթվանից, բայց չենք ուզում։ Հուսով եմ՝ ռուսաստանցիներն իրոք լիովին հավաստիացել են, որ պատվաստանյութն անվնաս է և գործուն։ Բայց շատ եմ կասկածում, որ նրանք դա արել են»,- ասել է նա։
Օգոստոսի 11-ին հայտնի դարձավ, որ ՌԴ-ում գրանցվել է Covid-19-ի դեմ ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը։ Ըստ գրանցման հավաստագրի՝ այն շրջանառության մեջ կդրվի 2021-ի հունվարի 1-ից։ Պատվաստումը կլինի կամավոր։ ԱՀԿ-ն դեռ խորհուրդ չի տվել ռուսական պատվաստանյութի կիրառման վերաբերյալ տվյալների պակասի պատճառով։

Главный национальный эксперт США по инфекционным заболеваниям Энтони Фаучи сомневается, что российская вакцина от коронавируса «Спутник V» эффективная и безопасная.
По его словам, США могли бы представить сразу несколько вакцин от Covid-19, но не хотят навредить людям, пишет «Коммерсантъ».
«Если бы мы хотели рискнуть и навредить большому числу людей, дать им то, что не помогает, мы могли бы начать это делать на следующей неделе, если бы захотели. Я надеюсь, что россияне действительно полностью удостоверились, что вакцина безопасная и действенная. Но я очень сомневаюсь, что они это сделали»,— сказал Фаучи.
11 августа стало известно о регистрации российской вакцины от коронавируса «Спутник V». Как следует из регистрационного удостоверения, она поступит в оборот 1 января 2021 года. Вакцинация будет добровольной. Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) пока не стала рекомендовать для применения российскую вакцину из-за недостатка данных.
При этом президент России Владимир Путин сообщил, что одна из его дочерей уже получила прививку и чувствует себя хорошо.