Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակված ծանր և ծայրահեղ ծանր հիվանդների թիվը նվազել ու տատանվում է 300-ի շրջանում, հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։ Նրա խոսքով՝ այդ թիվը դանդաղ է նվազում, քանի որ բազմաթիվ հիվանդներ երկար են մնում հիվանդանոցների ռեանիմացիոն բաժանմունքներում։
Թորոսյանը նշել է, որ բավականի թեթև է վիճակը կորոնավիրուսով զբաղվող հիվանդանոցային համակարգում՝ սովորական ու ռեանիմացիոն մահճակալների մասով։
Նախարարի խոսքով՝ վարակի հաղթահարման փուլը շարունակվում է, իսկ ներդրված կանոններն ու ջանքերն իրենց արդյունքը տալիս են։ Անդրադառնալով վարակակիրների թվի նվազմանը նախարարն ասել է, որ 0-ի հասնելը դժվար կլինի, այդ թիվը 50-100-ի շրջանակում պահելը նույնպես պետք է ընդունելի լինի։
Հայաստանում օգոստոսի 12-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 40,794-ի։ Ընդհանուր առմամբ՝ կորոնավիրուսից մահվան 806 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 234։ ռողջացածների ընդհանուր թիվը 33,492 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 6262 է։

12 Август 2020 - 08:42 AMT
В Армении число больных коронавирусом в тяжелом и крайне тяжелом состоянии снизилось и колеблется в районе 300. Об этом заявил министр здравоохранения Арсен Торосян.
По его словам, это число сокращается медленно, поскольку многие пациенты длительное время остаются в реанимационных отделениях больниц. Министр отметил, что недостатка в обычных и реанимационных койках нет, их занятость относительно легкая.
По словам министра, этап преодоления пандемии продолжается, а введенные меры и усилия дают свои результаты. Говоря о снижении числа инфицированных, министр отметил, что будет трудно достичь 0, и сохранение числа в пределах 50-100 также должно быть приемлемым.
По состоянию на 12 августа число случаев заболевания в стране достигло 40,794, а число активных кейсов снизилось до 6262. Общее число выздоровевших составляет 33,492. Всего летальных исходов 806 – от коронавируса, еще 234 – от других заболеваний.