Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը արգելել է իր աշխատակազմին օգտվել հայկական ավիափոխադրողներից պաշտոնական ուղևորություններ կատարելու համար։ Նաև կոչ է արել ճանապարհորդական ուղևորություններ ծրագրելիս հաշվի առնել, որ դրանք ԵՄ օդային անվտանգության ցուցակում են։
Արգելքը ներառում է հետևյալ ավիափոխադրողներին, սակայն չի սահմանափակվում միայն դրանցով․ Aircompany Armenia, Armenia Airways, Armenian Helicopters, Atlantis Armenian Airlines, Atlantis European Airways, Mars Avia և Skyball։
Դեսպանության հայտարարության մեջ նշվում է, որ 2020-ի հունիսին Եվրամիությունը բոլոր հայ ավիափոխադրողներին ավելացրել է ԵՄ օդային անվտանգության ցուցակում` կապված դրանց անվտանգության վերահսկողության վերաբերյալ մտահոգությունների հետ: Սահմանափակումը մինչև 2022-ն արգելում է բոլոր հայկական ավիափոխադրողներին թռչել ԵՄ երկրներ:
Դեսպանությունը նաև կոչ է արել վերոնշյալը հաշվի առնել ճանապարհորդական պլաններ կազմելիս։
2020-ի գարնանը ԵՄ-ն որոշել է ՀՀ-ում գրանցված բոլոր ինքնաթիռ շահագործողներին ընդգրկել ԵՄ թռիչքային անվտանգության ցանկում: Այսինքն՝ սահմանափակվում է ՀՀ-ում գրանցված ընկերությունների՝ դեպի Եվրոպա չվերթեր իրականացնելու իրավունքը (բացառությամբ քաղաքացիների տարհանման, մարդասիրական և բժշկական նպատակներով իրականացվող թռիչքների)։
Համաձայն Եվրոպական հանձնաժողովի և ԵՄ թռիչքային անվտանգության կոմիտեի՝ որոշման պատճառը երկար տարիներ շարունակ ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից ոչ պատշաճ վերահսկողության և ոչ լիարժեք սերտիֆիկացման գործառույթների իրականացումն է:

United States government personnel in Armenia are prohibited from using Armenian air carriers for official travel, according to a security alert issued by the U.S. Embassy in Yerevan.
The move comes after the European Union (EU) added all Armenian air carriers to the EU Air Safety List due to concerns about safety oversight of air carriers certified in Armenia.
This designation, which will remain in place at least through 2022, effectively bans all Armenian air carriers from flying into or within EU countries.
"Given this assessment, U.S. government personnel in Armenia are prohibited from using Armenian air carriers for official travel," the Embassy said Thursday, July 13.
"This includes, but is not limited to, the following entities: Aircompany Armenia, Armenia Airways, Armenian Helicopters, Atlantis Armenian Airlines, Atlantis European Airways, Mars Avia, and Skyball."