Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել BBC-ի HARDtalk հաղորդմանն ու անդրադարձել կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանի ընտրած մարտավարությանը, հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին, քաղաքական նախկին գործիչների ձերբակալություններին։ Սթիվեն Սակուրի հետ զրույցում անդրադառնալով նախկին պաշտոնյաների ձերբակալություններին, Փաշինյանը նշել է, որ ինքը չէ որուշում՝ ում ու երբ ձերբակալել։
Փաշինյանն անդրադարձել է նաև հուլիսի 12-16-ի հայ-ադրբեջանական բախումներին՝ նշելով, որ Ադրբեջանը նախահարձակ գործողություններ է իրականացրել։ Վարչապետի խոսքով՝ կարևոր է սահմանին ներդնել մոնիթորինգի համակարգ։
Ըստ Փաշինյանի՝ խաղաղություն չի կարող լինել ՀՀ-ի միակողմանի գործողությունների արդյունքում, նա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին մեղադրել է ռազմական հռետորաբանության, կոնֆլիկտն ուժային մեթոդով լուծելու փորձերի մեջ։
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի դեմ պայքարին՝ վարչապետը չի ընդունել քննադատությունը, թե իր ղեկավարած կառավարությունը ձախողել է այն, ու նշել, որ դեռ վաղ է այս հարցում գնահատականներ տալ։
HARDtalk-ը բրիտանական ալիքի այն հաղորդումներից է, որտեղ հյուրերը պատասխանում են քննադատական, սուր ու երբեմն նաև պրովոկացիոն հարցերի։

14 Август 2020 - 07:20 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью программе BBC HARDtalk защитил действия своего правительства в борьбе с коронавирусом и обвинил Азербайджан в эскалации конфликта на границе.
Пашинян указал на то, что в 2019 году Армения зафиксировала рекордный экономический рост в Европе — ее ВВП вырос на 7.6%. «Пандемическая ситуация прервала наш полет, но мы продолжим его», — сказал премьер, пишет BBC.
Премьер-министр не согласился, что действия его правительства по борьбе с коронавирусом были провалом. Он заявил, что слишком рано давать оценки — и не стал комментировать тот факт, что в соседней Грузии было подтверждено в разы меньше инфекций.
Говоря об июльской эскалации ситуации на армяно-азербайджанской границе, Пашинян отметил, что именно Азербайджан напал на Армению.
Премьер также подчеркнул, что мир не может быть достигнут односторонними действиями Армении, и обвинил азербайджанского президента Ильхама Алиева в воинственной риторике и попытке решить конфликт силой.
«Почему я сказал, что Нагорный Карабах, Арцах — это Армения? Во-первых, Нагорный Карабах несколько тысяч лет населен коренным армянским народом, и, кстати, названию Арцах — несколько тысяч лет», – сказал Пашинян.