Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակի 23 նոր դեպք կա։ Պաշտոնական StopCov կայքի տեղեկություններով, համաճարակի բռնկումից ի վեր երկրում գրանցվել է 1306 վարակակիր, որից 1085-ն ապաքինվել է, 17 մահ է գրանցվել։
Կարանտինում 7635 մարդ կա, բժիշկների հսկողության տակ՝ 334։
Կառավարության որոշմամբ կարանտինի և մեկուսացման պարտադիր ժամկետը երկրում կրճատվել է՝ սահմանվելով 14-ի փոխարեն 12 օր։
Նույն ժամկետն է սահմանվել ինքնամեկուսացման համար, գրում է Sputnik Georgia-ն։
Վրաստան ժամանող բոլոր անձինք պետք է կորոնավիրուսի թեստ ներկայացնեն, որն արված կլինի ժամանումից առաջ 72 ժամվա ընթացքում։ Դրանից հետո, այն անձինք, որոնք կարանտին չեն պահպանելու, պարտավոր կլինեն 12 օրվա ընթացքում յուրաքանչյուր 72 ժամը մեկ թեստ հանձնել։
Ընդ որում՝ օտարերկրյա քաղաքացիներն իրենք են վճարելու թեստավորման համար։ Բացառություն կկազմեն այն անձինք, ում առաջին թեստավորման ժամանակ կհայտնաբերվի G իմունոգլոբուլին։
Վրաստանը կորոնավիրուսի դեմ պայքարում հաջողած երկրների ցանկում է։ Համավարակից հետո ԵՄ-ն իր սահմանները բացել է նաև վրացիների համար՝ հաշվի առնելով երկրում համաճարակային վիճակը։

Georgia on Monday, June 1 reported 23 coronavirus infections, brining the number of active cases to 204.
The country has announced 1306 Covid-19 cases, including 17 deaths and 1085 recoveries, since the beginning of the outbreak.
According to fresh figures from Georgia's health authorities, a total of 7597 individuals are under quarantine, while 261 others are watched by doctors.
Under a new government decision, people are now required to stay in quarantine for 12 days instead of the previous 14.
Also, travelers arriving in Georgia must have a negative coronavirus test result to be allowed in the country and will be obliged to take fresh Covid-19 tests every 72 hours throughout 12 days.