ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ ԶՈՒ կապիտան Ռուբեն Սանամյանին Ազգային հերոսի կոչման՝ Հայրենիքի շքանշանով պարգևատրման միջնորդություն է ներկայացրել նախագահ Արմեն Սարգսյանին։
Բացի այդ, նա տավուշյան մարտերի ակտիվ դերակատարներից 16 զինծառայողների ներկայացրել է «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի, 55 զինծառայողների՝ «Մարտական խաչ» երկրորդ աստիճանի շքանշանով պարգևատրման։
«Սա գնահատանքի իրապես արժանի տուրք է Տավուշյան հաղթական մարտերի բոլոր մասնակիցներին, Հայոց բանակի բոլոր զինվորներին, սպաներին, գեներալներին», – նշել է վարչապետը։
ՀՀ Ազգային հերոսի կոչում ունի 17 անձ՝ քաղաքական, մշակութային, ռազմական, հոգևոր գործիչներ, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի նախագահ, Դաշնության խորհրդի անդամ Նիկոլայ Ռիժկովը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил к наградам активных участников июльских военных действий на армяно-азербайджанской госгранице в Тавуше. Об этом сам Пашинян сообщил в Facebook.
Так, капитан Рубен Санамян представлен к званию «Национальный герой Армении» с вручением Ордена Отечества. Соответствующее ходатайство представлено президенту РА Армену Саркисяну.
Еще 16 военнослужащих будут награждены Орденом Боевого креста I степени, а 55 военнослужащих – Орденом Боевого креста II степени.