Չիկագոյի համալսարանի Փրիցկերի անվան մոլեկուլային ճարտարագիտության դպրոցի գիտնականները կորոնավիրուսի բուժումն արագացնող, արդեն գոյություն ունեցող նոր դեղամիջոց են գտել` Ebselen-ը։ Այս մասին հայտնում է համալսարանի կայքը։
Նրանք օգտագործել են համակարգչային մոդելավորման տեխնոլոգիան` պարզելու, թե ինչպես կարող է արդեն գոյություն ունեցող դեղամիջոցը արագացնել կորոնավիրուսի համաճարակի լուծումը։
Ըստ գիտնականների՝ վիրուսի ամենից խոցելի բաղադրիչը Mpro պրոտեոլիտիկ ֆերմենտներն են, որոնց ակտիվությունը կարող է նվազեցնել Ebselen փոքր մոլեկուլը։
Այս հայտնագործությունը հատկապես կարևոր է երկու տեսանկյունից․ այն հնարավորություն է տվել Ebselen-ը դիտարկել որպես վերապրոֆիլավորված դեղամիջոց և բացահայտել վիրուսի նոր խոցելի կողը, ինչը կարող է օգտագործվել Covid-19-ի թերապևտիկ բուժման մեջ։
Օգոստոսի 17-ի դրությամբ աշխարհում հայտնաբերվել է 21,684,349 կորոնավիրուսի դեպք, մահացել է 775,489, առողջացել՝ 13,678,618 մարդ։

Researchers, by using state-of-the-art computer simulations, have identified a pre-existing drug that could fast-track a solution to the Covid-19 pandemic, Now News reports.
The study published in the journal Science Advances, the research team from the University of Chicago in the U.S. focused on finding a weakness in the Covid-19 virus to target.
The researchers chose its main protease: Mpro- a key coronavirus enzyme that plays a central role in the virus’ life cycle.
“Mpro facilitates the virus’ ability to transcribe its RNA and replicate its genome within the host cell,” the researchers said.
Further, the researchers found that the pharmaceutical drug that shows promise as a weapon against Mpro is Ebselen.
Ebselen is a chemical compound with anti-viral, anti-inflammatory, anti-oxidative, bactericidal, and cell-protective properties.