Եվրախորհրդարանի պատգամավորները չեն ճանաչում Բելառուսում օգոստոսի 9-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքները, իսկ գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին համարում են Եվրամիությունում անցանկալի անձ՝ «պերսոնա նոն գրատա»։ Այդ մասին ասվում է Եվրախորհրդարանի անդամ կուսակցությունների համատեղ հայտարարության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Օգոստոսի 9-ի նախագահական ընտրությունները ոչ ազատ էին, ոչ էլ արդար։ Հավաստի աղբյուրները մատնանշում են (ընդդիմադիր թեկնածու) Սվետլանա Տիխանովսկայայի հաղթանակը։ Ուստի՝ մենք չենք ճանաչում Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին Բելառուսի վերընտրված նախագահ և «պերսոնա նոն գրատա» ենք համարում Եվրամիությունում։ Մենք միանում ենք Բելառուսի ժողովրդին՝ պահանջելով նոր և ազատ ընտրություններ անկախ դիտորդների մասնակցությամբ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մեծ Բրիտանիան ևս հրաժարվել է ճանաչել Բելառուսում ընտրությունների արդյունքները։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր հերթին կոչ է արել ԵՄ-ին «շարունակել սատարել հարյուր հազարավոր բելառուսներին, որոնք խաղաղ ցույցերի են մասնակցում»։
Օգոստոսի 9-ի նախագահական ընտրությունների ավարտից հետո երկրում հակակառավարական ցույցեր են անցկացվում, որոնք առաջին օրերին ուղեկցվել են ոստիկանության կողմից բռնի ուժի կիրառմամբ։ Հայտնի է, որ մի քանի օրում ամենաքիչը 6000 մարդ էր բերման ենթարկվել և ձերբակալվել։

Ведущие политические партии Европейского парламента в совместном заявлении призвали к проведению новых свободных выборов в Белоруссии.
Заявление, в частности, подписали «Европейская народная партия», «Обновленная Европа», «Прогрессивный альянс социалистов и демократов», фракции «Зеленых», пишет РИА Новости.
«Президентские выборы 9 августа не были ни свободными, ни справедливыми. Заслуживающие доверия отчеты указывают на победу Светланы Тихановской. Поэтому мы не признаем Александра Лукашенко избранным президентом и рассматриваем его как персону нон-грата в Европейском союзе. Мы присоединяемся к белорусскому народу в его требовании новых и свободных выборов», – говорится в заявлении.
Партии ЕП поддержали решение МИД ЕС об индивидуальных дополнительных санкциях против Белоруссии и призвали ввести их как можно скорее.
Великобритания также не признает результаты выборов президента Белоруссии, которые прошли 9 августа.
В Белоруссии более недели проходят массовые акции протеста несогласных с итогами голосования. В первые дни эти акции сопровождались столкновениями с сотрудниками правоохранительных органов. По информации МВД, были задержаны более 6000 человек, пострадали несколько десятков человек, есть погибшие.