Եվրամիության պետությունների ղեկավարներն օգոստոսի 19-ին գագաթնաժողով կգումարեն տեսակոնֆերանսի ձևաչափով՝ քննարկելու իրավիճակը Բելառուսում։ Այդ մասին հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը։
«Ես Եվրախորհրդի հանդիպում կգումարեմ օգոստոսի 19-ին՝ քննարկելու Բելառուսում ստեղծված վիճակը»,- գրել է նա Twitter-ում։
Ըստ Միշելի` Բելառուսի ժողովուրդն իրավունք ունի ինքնուրույն որոշելու իր ճակատիգիրը և ազատ ընտրելու իր առաջնորդին։
«Բռնությունը ցուցարարների դեմ անընդունելի է»,- հավելել է նա։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները չեն ճանաչել Բելառուսում օգոստոսի 9-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքները, իսկ գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին համարել Եվրամիությունում անցանկալի անձ՝ «պերսոնա նոն գրատա»։
Օգոստոսի 9-ի նախագահական ընտրությունների ավարտից հետո երկրում հակակառավարական ցույցեր են անցկացվում, որոնք առաջին օրերին ուղեկցվել են ոստիկանության կողմից բռնի ուժի կիրառմամբ։ Հայտնի է, որ մի քանի օրում ամենաքիչը 6000 մարդ էր բերման ենթարկվել և ձերբակալվել։

Главы государств и правительств Евросоюза проведут 19 августа саммит в формате видеоконференции для обсуждения ситуации в Белоруссии. Об этом сообщил глава Евросовета Шарль Мишель в своем микроблоге в Twitter.
По словам Мишеля, народ Белоруссии имеет право самостоятельно определять свое будущее и свободно избирать своего лидера.
«Насилие в отношении протестующих неприемлемо и не должно допускаться», – добавил он.
В Белоруссии, где 9 августа прошли выборы президента, более недели проходят массовые акции протеста несогласных с итогами голосования. В первые дни эти акции сопровождались столкновениями с сотрудниками правоохранительных органов. По информации МВД, были задержаны более 6000 человек, пострадали несколько десятков человек, есть погибшие.
14 августа ЕС провел заседание по Белоруссии на уровне глав МИД стран сообщества. По его итогам Евросоюз заявил, что не принимает результаты выборов в Белоруссии и начинает работу над введением новых санкций в отношении Минска.