Բելառուսում օգոստոսի 9-ի նախագահական ընտրություններից հետո մեկնարկած բողոքի ցույցերի ընթացքում արդեն 3-րդ մարդն է մահացել։ Օգոստոսի 16-ին 19-ամյա մի երիտասարդ է մահացել՝ վրաերթի պատճառով։ Այս մասին, «Վեդոմոստիի» փոխանցմամբ, հայտարարել է երկրի ՆԳՆ-ն։
Նախնական տվյալներով՝ նա եղել է փողոցի երթևեկելի հատվածում և վրաերթի ենթարկվել կեսգիշերն անց։ Ստացած վնասվածքներից տեղում մահացել է։
Բելառուսի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ ներկայումս հիվանդանոցում է ցույցերի ժամանակ վիրավորված 158 մարդ, այդ թվում՝ ուժայիններ։ Օգոստոսի 9-ից մոտ 7000 մարդ է բերման ենթարկվել և ձերբակալվել։
Օգոստոսի լույս 18-ի գիշերը համեմատաբար հանգիստ է անցել Բելառուսում, որտեղ չեն դադարում բողոքի ցույցերը երկրում նախագահական ընտրության արդյունքների դեմ։ Օգոստոսի 9-ի նախագահական ընտրությունների ավարտից հետո երկրում հակակառավարական ցույցեր են անցկացվում, որոնք առաջին օրերին ուղեկցվել են ոստիկանության կողմից բռնի ուժի կիրառմամբ։
Ընդդիմությունը պնդում է, որ նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի նախաձեռնությամբ ընտրությունների արդյունքները կեղծվել են։

18 Август 2020 - 15:59 AMT
Во время протестов в Белоруссии погиб еще один человек. 16 августа в Минске погиб 19-летний молодой человек «в результате наезда автомобиля», сообщила официальный представитель МВД страны Ольга Чемоданова.
По ее словам, ночью водитель Renault наехал на молодого человека, который, по предварительной информации, находился на проезжей части улицы, пишут «Ведомости».
От полученных травм он скончался на месте. Чемоданова называет его «участником массовых мероприятий, проходящих в Минске в последние дни». По ее словам, обстоятельства произошедшего выясняются.
Ранее министр здравоохранения Белоруссии Владимир Караник заявил, что во время протестов в стране погибли два человека. Имен погибших он не назвал. Полиция утверждает, что один из них погиб в результате взрыва самодельного взрывного устройства, которое он якобы хотел бросить в сотрудников правоохранительных органов. Telegram-канал Euroradio опубликовал видео гибели протестующего, на кадрах видно, что в руках у него ничего нет.
В Белоруссии 9 августа прошли выборы президента. После выборов в стране начались забастовки рабочих и акции протеста. За все время протестов в стране задержаны более 7000 человек.