ԵՄ երկրների առաջնորդները և Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն օգոստոսի 19-ին տեսակոնֆերանսի ձևաչափով քննարկելու են Բելառուսի ցուցարարներին աջակցելու հնարավորությունը։ Լիտվան առաջարկում է ԵՄ-ում աջակցության ֆոնդ ստեղծել։ Գերմանիան հանդես է գալիս իշխող վերնախավի դեմ անհատական պատժամիջոցների օգտին, գրում է BBC-ն։
Ակնկալվում է, որ ԵՄ-ն կզգուշացնի ՌԴ-ին, որ ուժային միջամտությունը Բելառուսում անթույլատրելի է։
Մինկսում աշխատանքն է սկսել ընդդիմության համակարգող խորհուրդը, որը ստեղծել են նախագահական ընտրություններում գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի գլխավոր հակառակորդ Սվետլանա Տիխանովսկայայի կողմնակիցները։ Խորհուրդն իր նպաական է համարում նոր ընտրություններն ու իշխանության խաղաղ փոխանցումը։
Օգոստոսի 19-ին կայանալու է խորհրդի առաջին նիստը փակ դռների հետևում, գրում է BBC-ն։
Լուկաշենկոն խորհրդի ստեղծումը անվանել է իշխանազավթման փորձ և սպառնացել կոշտ միջոցներ ձեռնարկել։
Տիխանովսկայան կոչ է արել եվրոպական պետությունների ղեկավարներին չճանաչել Բելառուսում օգոտոսի 9-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքները։
«Ես կոչ եմ անում ձեզ չճանաչել այդ կեղծված ընտրությունները։ Պարոն Լուկաշենկոն կորցրել է լեգիտիմությունը մեր ժողովրդի և աշխարհի աչքերում․․․ Ես կոչ եմ անում ձեզ սատարել Բելառուսի զարթոնքին»,- ասել է նա։
Եվրամիության պետությունների ղեկավարներն օգոստոսի 19-ին գագաթնաժողով կգումարեն տեսակոնֆերանսի ձևաչափով՝ քննարկելու իրավիճակը Բելառուսում։
Փողոցային ցույցերն ամսի 18-ին այդքան մարդաշատ չեն եղել, ինչպես հանգստյան օրերին, սակայն գործադուլները շարունակվել են։
Լուկաշենկոն, իր հերթին, «Անբասաիր ծառայության համար» մեդալներով է պարգևատրել ՆԳՆ ավելի քան 300 աշխատակցի։ Մինչդեռ ՆԳՆ-ն հաստատել է ակցիաների ևս մեկ` երրորդ մասնակցի մահը։

19 Август 2020 - 07:32 AMT
ЕС обсудит помощь протестующим белорусам: Тихановская призвала лидеров Европы не признавать итоги выборов
Лидеры стран ЕС и президент Европейского совета Шарль Мишель 19 августа обсудят в режиме видеоконференции возможности поддержки протестующих в Белоруссии.
Литва предлагает создать в ЕС фонд помощи пострадавшим. Германия выступает за индивидуальные санкции против правящей верхушки, пишет BBC.
Ожидается, что ЕС предупредит Россию о недопустимости силового вмешательства в ситуацию в Беларуси.
Страны Евросоюза считают выборы в Белоруссии сфальсифицированными и не признают их результаты. К этому решению министры иностранных дел стран ЕС пришли ранее.
При этом оппозиционный кандидат в президенты Белоруссии Светлана Тихановская в день саммита ЕС заявила, что призывает европейских лидеров не признавать итоги выборов.
«Я призываю вас не признавать эти фальсифицированные выборы. Господин Лукашенко потерял всякую легитимность в глазах нашего народа и мира… Я призываю вас поддержать пробуждение Белоруссии», – сказала она в очередном видеообращении.
18 августа в Минске начал работу координационный совет оппозиции, созданный сторонниками Тихановской для передачи власти в стране. Совет объявил своей целью новые выборы и мирную передачу власти.
19 августа Совет проведет свое первое заседание за закрытыми дверями. Действующий президент Александр Лукашенко назвал его создание попыткой захвата власти и пригрозил жесткими мерами.
В Белоруссии 9 августа прошли выборы президента. После выборов в стране начались забастовки рабочих и акции протеста. За все время протестов в стране задержаны более 7000 человек.