Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը կարող է լուծվել միայն միջազգային պարտադրանքի ճանապարհով, Ադրբեջանի որևէ ղեկավար կամովին չի համաձայնելու ԼՂ անկախությանը, հայտարարել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ Ապրիլյան պատերազմում հայկական կողմը հաղթել է, իսկ ինքը չի տեսնում իր կամ զինված ուժերի որևէ ղեկավարի կողմից արված այնպիսի սխալ, որի մասին արժե խոսել։
«Անկեղծ եմ ասում, մենք երբեք որևէ հաղթանակ մետրով կամ կիլոմետրով չենք չափել։ Չափման միավորն Ադրբեջանի պլանների ձախողումն է, որ մեր հակառակորդ երկրի նախագահը հրապարակավ հայտարարում է, որ իրեն ստիպում են ճանաչել ԼՂ անկախությունը»,- ասել է Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ հաջողությունը կարող է չափվել քաղաքական հայտարարություններով, միջնորդների հայտարարություններով, որոնք ասում են, թե Ադրբեջանի վարքագիծն անթույլատրելի էր։
Սարգսյանը պաշտոնանկությունից հետո առաջին անգամ մամուլի ասուլիսով է հանդես գալիս՝ պատասխանելով Ապրիլյան պատերազմի մասին հարցերին։

Former Armenian President Serzh Sargsyan has said that the Nagorno-Karabakh conflict can only be resolved through "international coercion" as no Azerbaijani leader will voluntarily agree to Karabakh's independence.
Sargsyan said Wednesday, August 19 that Armenia emerged victorious in the Four-Day War of April 2016, and that he or the country's armed forces have made no mistake that is worth talking about.
"To be honest, we have never measured victory in meters or kilometers. Our unit of measurement is the failure of Azerbaijan's plans, and that the president of that country publicly declares that he is being forced to recognize Karabakh's independence," Sargsyan told reporters.
According to him, success can be measured by political statements, statements by mediators who declare that Azerbaijan's behavior is unacceptable.
Sargsyan earlier revealed why Armenia did not deploy Iskander ballistic systems against Azerbaijan during the Four Day War in April 2016.