Կրեմլը պատրաստ է դիտարկել ընդդիմադիր գործիչ, Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնադրամի հիմնադիր Ալեքսեյ Նավալնուն ավիահաղորդակցության բացակայության պայմաններում արտերկիր տարհանելու հարցը։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, գրում է «Վեդոմոստին»։
«Եթե դիմեն Կրեմլին, կամ առողջապահության նախարարությանը, կամ ցանկացած գերատեսչության՝ բնականաբար, ՌԴ քաղաքացիներից շատերն այս օրերին, թեև սահմանները փակ են, մեկնում են արտերկիր բուժման։ Եվ, անշուշտ, մենք պատրաստ կլինենք շատ արագ դիտարկելու այդ դիմումները, եթե այդպիսիք լինեն»,- ասել է Պեսկովը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ալեքսեյ Նավալնին շտապ հոսպիտալացվել է թունավորման կասկածանքով։ Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում տեղեկացրել է նրա մամուլի քարտուղար Կիրա Յարմիշը։Ըստ նրա՝ Նավալին վատ է զգացել ինքնաթիռում, որով Տոմսկից Մոսկվա էր վերադառնում։ Ինքնաթիռը շտապ վայրէջք է կատարել Օմսկում, Նավալնուն հոսպիտալացրել են։ Յարմիշը հավելել է, որ նրան, հավանաբար, թունավորել են՝ ինչ-որ բան խառնելով թեյին։Նավալնին այժմ կոմայի մեջ է։ Պաշտոնական ախտորոշումը դեռ չի հրապարակվել։

Кремль готов оперативно рассмотреть обращение об эвакуации российского оппозиционера, основателя ФБК Алексея Навального в зарубежную клинику в стране, с которой закрыто авиасообщение. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков.
«Если обратятся к Кремлю, или обратятся к Минздраву, или обратятся к любому ведомству – естественно, многие граждане России в эти дни, хотя закрыты границы, выезжают на лечение за границу. И, конечно, мы будем готовы рассмотреть очень оперативно такие обращения, если они будут», – ответил Песков на вопрос о возможной помощи Кремля в эвакуации Навального за рубеж, пишут «Ведомости».
Ранее пресс-секретарь Навального Кира Ярмыш сообщила, что политик почувствовал себя плохо в самолете, его госпитализировали с токсическим отравлением. После госпитализации он впал в кому. По мнению Ярмыш, Навальному могли что-то подмешать в чай, так как, по ее словам, это единственное, что он пил с утра. Официальный диагноз врачи пока не называли.