Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Հեբրեյեսուսը հայտարարել է, որ մարդկությունը կկարողանա հաղթահարել կորոնավիրուսի պանդեմիան մոտ 2 տարում։
«Կապերի բազմազանության պարագայում վիրուսն ավելի արագ է տարածվում, սակայն մենք ունենք տեխնոլոգիաներ դա կասեցնելու համար»,- ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հեբրեյեսուսը նշել է, որ իսպանական գրիպի պանդեմիան, որը եղել է 1918-ին, 2 տարի է տևել, սակայն ԱՀԿ-ն հուսով է, որ Covid-19-ի դեպքում ավելի արագ կհաջողվի հաղթահարել վարակը։
ԱՀԿ արտակարգ հիվանդությունների ստորաբաժանման տեխնիկական խմբի ղեկավար Մարիա Վան Կերկհովեն ասել է, որ կազմակերպությունն աշխատանքային խումբ է ստեղծել Covid-19-ի մուտացիաների ուսումնասիրման համար։
Կորոնավիրուսով վարակի հարուցած Covid-19 թոքաբորբի բռնկումն առաջին անգամ գրանցվել է չինական Ուհանում 2019-ի դեկտեմբերին։ 2020-ի մարտի 11-ին ԱՀԿ-ն պանդեմիա է հայտարարել։ Աշխարհում վարակի մոտ 22.5 մլն դեպք է գրանցվել, մոտ 800,000 մարդ մահացել է։

Человечество сможет победить коронавирусную инфекцию примерно за два года. Такое мнение высказал генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адан Гебрейесус.
«В нашей ситуации есть большее количество технологий. При больших связях вирус быстрее распространяется, но у нас есть технологии, чтобы его остановить», – сказал он, пишет РИА Новости.
Гебрейесус отметил, что пандемия испанского гриппа, с которой человечество столкнулось в 1918 году, длилась два года, но с Covid-19 ВОЗ надеется справиться быстрее. В свою очередь, глава технической группы подразделения чрезвычайных заболеваний ВОЗ Мария Ван Керкхове сообщила, что организация создала рабочую группу по определению мутаций Covid-19.
В начале августа чрезвычайный комитет Всемирной организации здравоохранения подтвердил, что пандемия Covid-19 продолжает являться чрезвычайной ситуацией в области общественного здравоохранения, имеющей международное значение, и отметил, что она будет длиться еще долго.