Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն մարտական պատրաստականության է բերել երկրի Զինված ուժերը, ինչը, նրա խոսքով, «ամենալուրջ որոշումն է վերջին քառորդ դարում», գրոում է Belta.by-ը։
Նա այդ մասին հայտարարել է Գրոդնոյի զորավարժարան այցից հետո, որտեղ խորհրդակցություն է անցկացրել ուժային բլոկի ղեկավարների հետ։
Լուկաշենկոն ասել է, որ ստիպված է եղել որոշում կայացնել ԶՈւ-ն մարտական պատրաստականության բերելու և զորքերն արևմտայն ուղղությամբ տեղաշարժելու մասին։
Ըստ նրա` Բելառուսի արևմտայն սահմանների մոտ, Լեհաստանի և Լիտվայի տարածքում, նկատվում է ՆԱՏՕ-ի զորքերի տեղաշարժ։
Ավելի վաղ Լուկաշենկոն , անդրադառնալով նախագահական ընտրություններից հետո Բելառուսում ստեղծված իրավիճակին, ասել էր, որ «այդ ամենը ծրագրում և ուղղորդում է ԱՄՆ-ն, իսկ եվրոպացիները՝ աջակցում են»։

22 Август 2020 - 13:06 AMT
Президент Белоруссии Александр Лукашенко привел вооруженные силы республики в боевую готовность, пишет «БелТА».
Лукашенко назвал это «самым серьезным решением за четверть века». По словам президента, впервые за четверть века пришлось принимать самое серьезное решение, приводя основные части вооруженных сил в полную боевую готовность и перебрасывая войска на западное направление.
По словам Лукашенко, у западных границ Белоруссии наблюдается «шевеление» войск НАТО на территории Польши и Литвы.
В ЕС сообщили, что не признают результаты выборов и готовят санкции в отношении должностных лиц Белоруссии.