Ռուսաստանը պատրաստ է քննարկել Հայաստանի հետ կործանիչների նոր խմբաքանակի մատակարարումը։ Այս մասին «Ինտերֆաքսին» հայտնել են ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայությունից։
«Հայաստանի մեր գործընկերների հետ աշխատանքները շարունակվում են։ Գնման հարցը կքննարկվի, երբ հայկական կողմից հետաքրքրվածությունը հաստատվի», – ասել է ծառայության ներկայացուցիչ Մարիա Վորոբևան՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Երևանի հետ քննարկվում է Սու-30ՍՄ կործանիչների հետագա վաճառքը։
2019-ին Հայաստանը Ռուսաստանից ստացել է պատվիրած 4 հատ Սու-30ՍՄ կործանիչը։ Պաշտապանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտնել էր, որ ՀՀ-ն մտադիր է Սու-30ՍՄ կործանիչների մեկ էսկադրիլիա ձևավորել (12 հատ)։

Russia is ready to discuss with Armenia the supply of another batch of generation 4+ Su-30SM fighter jets, Interfax reports citing the Federal Service for Military-Technical Cooperation (FSVTS) of Russia.
FSVTS official representative Maria Vorobyova said they are working with the Armenian side on the matter.
"The purchase of aircraft will be discussed if the Armenian side confirms its interest," Vorobyova said.
After buying four Su-30SM fighters in 2019, Armenia has signalled plans to purchase more aircraft from Russia.
As reported earlier, Yerevan and Moscow have signed a new agreement which will see the modernization of four Su-25 jets.