ԱՄՆ կառավարությունը, Պետդեպարտամենտի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) միջոցով, լրացուցիչ $1,436,000 է հատկացրել Հայաստանին՝ Covid-19-ի դեմ պայքարի համար։
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն $1 մլն-ի օժանդակությամբ կաջակցի գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներին տնտեսապես վերականգնվել համավարակից և հարմարեցնել կարիքները hետկորոնավիրուսային աշխարհի իրողություններին:
Պետդեպարտամենտի կողմից տրամադրվող հավելյալ $436,000 կհատկացվի այն խոցելի միգրանտների կարիքների բավարարմանը, որոնք համավարակի պատճառով չեն կարողանում վերադառնալ իրենց մշտական բնակավայր։ Այս օժանդակության շնորհիվ նրանք կունենան կացարան, մթերք, ինչպես նաև հնարավորություն՝ օգտվելու բժշկական և սոցիալական ծառայություններից։
Ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ կառավարությունը Հայաստանին մոտ $4 մլն-ի հրատապ օգնություն է տրամադրել 2020-ին:
Covid-19 համավարակի դեմ պայքարին տրամադրված աջակցությունից բացի, անցած 20 տարվա ընթացքում Միացյալ Նահանգները Հայաստանում ներդրել է ավելի քան $1․57 մլրդ, որից մոտ 106 մլն-ը՝ առողջապահության ոլորտում:
ԱՄՆ-ն տրամադրում է կենսական անհրաժեշտության աջակցություն՝ գործակցելով ՀՀ կառավարության, միջազգային մարդասիրական գործընկերների և այլ շահագրգիռ կողմերի հետ՝ բացահայտելու ներդրումի կարիք ունեցող ոլորտները՝ ըստ առաջնահերթության։

The United States Government has committed an additional $1.43 million through the U.S. State Department and U.S. Agency for International Development (USAID) to address the impact of Covid-19 in Armenia, USAID Armenia said in a Facebook post Monday, August 24.
In total, the U.S. Government has committed over $4 million in emergency assistance to Armenia in FY20. The United States is providing life-saving support by coordinating with the Government of Armenia, international humanitarian partners, and other stakeholders to identify priority areas for investment.
$1 million in new USAID assistance will support the agriculture and tourism sectors to recover economically from the pandemic and adapt its needs to the post-Covid world.
$436,000 in additional State Department funding will provide shelter, food, and access to medical and social services for vulnerable migrants unable to return home due to the pandemic.
In addition to the Covid-19 assistance, the United States has invested more than $1.57 billion in total assistance to Armenia over the past 20 years, including nearly $106 million for health.