Ադրբեջանում մոլորվելու պատճառով գերի ընկած հայ սպա Գուրգեն Ալավերյանին քրեական օրենսգրքի 5 հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել։ Այս մասին հայտնում է Turan.az-ը։
Քրեական գործերը հարուցվել են «ագրեսիվ պատերազմի վարում» (12-20 տարվա ազատազրկում), «լրտեսություն» (10-15 տարի), «օրենքով չնախատեսված զինված միավորման ստեղծում» (3-8 տարի), «զենքի, զինամթերքի, պայթուցիկ նյութերի և սարքերի ապօրինի ձեռքբերում, տեղափոխում, կրում» (1-ից 3 տարի), «պետական սահմանի ապօրինի հատում» (մինչև 2 տարի) հոդվածներով։
Оգոստոսի 22-ին մարտական հենակետը ստուգելու նպատակով Ալավերդյանը եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվել և մոլորվել էր՝ հայտնվելով Ադրբեջանի տարածքում: Ադրբեջանական կողմը հայտարարել էր, որ հայ սպան գերի է ընկել ձախողված դիվերսիայի արդյունքում։ Հայաստանի ՊՆ-ն հերքել էր դիվերսիայի մասին տեղեկությունը։

26 Август 2020 - 10:03 AMT
Заблудившемуся и попавшему в плен к азербайджанцам армянскому офицеру Гургену Алавердяну предъявлены обвинения по целому ряду статей Уголовного кодекса Азербайджана, по которым ему грозит до 20 лет заключения, пишет Turan.az.
Обвинения предъявлены по статьям: ведение агрессивной войны (12-20 лет лишения свободы), шпионаж (10-15 лет), создание не предусмотренных законодательством вооруженных формирований или групп (3-8 лет), незаконное приобретение, передача, хранение, транспортировка, ношение огнестрельного оружия, его комплектующих частей, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств (1-3 лет) и незаконное пересечение государственной границы (до 2 лет).