Moderna ընկերության կորոնավիրուսի դեմ փորձնական պատվաստանյութն իրեն ցույց է տվել որպես անվտանգ և տարիքային բոլոր խմբերում իմունային պատասխան առաջացնող արտադրանք: Այս մասին, CNN-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է ընկերության ներկայացուցիչը։
Առաջին փուլի արդյունքներով պատվաստանյութը միայն կողմնակի մեղմ ազդեցություններ է առաջացրել և իմունիտետ է ձևավորել 18-ից 70 տարեկան կամավորների մոտ։
1-ին փուլով այն փորձարկվել է տարիքային երեք խմբում ՝ 18-ից 55 տարեկան, 56-ից 70-ը, 71 և ավելի բարձր։ Մասնակիցներին 28 օր ընդմիջմամբ պատվաստանյութի 100 մգ 2 դեղաչափ է տրվել։
Վիրուսը չեզոքացնող հակամարմինները հայտնաբերվել են բոլոր մասնակիցների օրգանիզմում։
Ամենատարածված կողմնակի ազդեցությունները եղել են հոգնածությունը, դողը, գլխացավը և մկանների ցավը։ Ախտանիշների մեծ մասը վերացել են երկու օրվա ընթացքում:
Օգոստոսի 27-ի դրությամբ աշխարհում կորոնավիրուսի դեպքերի թիվը հատել է 24 մլն-ը, մահացածներինը՝ 825,000-ը։

Moderna's experimental coronavirus vaccine appears to be safe and elicits an immune response in all age groups, including the elderly, a company official said Wednesday, August 26, CNN reports.
Data from the phase 1 safety trial of the vaccine showed only mild adverse effects, and generated an immune response in volunteers aged 18 to 71, Dr. Jacqueline Miller, therapeutic area head for infectious diseases at Moderna, told a meeting of the Advisory Committee on Immunization Practices.
The phase 1 trial was conducted in three age groups: 18 to 55, 56 to 70 and 71 plus years of age. Participants received two 100mg doses of the vaccine 28 days apart.
Neutralizing antibodies — which inactivate the virus — were detected in all participants, including the upper age range, she told the meeting. All age groups also seemed to produce the same immune response — a good sign, as older people often have weaker responses to vaccines.
The most common adverse reactions were fatigue, chills, headache and myalgia. More reports of adverse symptoms were observed after the second dose of the vaccine, but the majority of symptoms resolved within two days.