Արցախի պաշտպանության նախարարությունը միջնորդագիր է ներկայացրել Ապրիլյան պատերազմում զոհված կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանին «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում շնորհելու վերաբերյալ, հայտարարել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Արմենակ Ուրֆանյանի անձնուրաց ու հայրենանվեր պահվածքի մասին ժամանակին բազմաթիվ քննարկումներ են եղել: Նրա հերոսական կերպարն ըստ արժանավույն գնահատելու համար, դա, կարծում եմ, Արցախի Հանրապետության օրվա լավագույն որոշումը կլինի: Սիրով և հպարտությամբ կհաստատեմ»,- գրել է Հարությունյանը։
Ուրֆանյանը Պաշտպանության բանակի զինծառայող, զինված ուժերի կապիտան էր, զոհվել է 2016 թվականի Քառօրյա պատերազմի ժամանակ։ Ուրֆանյանն իր հրամանատարության տակ գործող հրաձգային վաշտի անձնակազմի հետ երկարատև մարտ է մղել հանկարծակի հարձակում գործած հակառակորդի հետ։ Անձնակազմին հետ ուղարկելով՝ կապիտան Ուրֆանյանը միայնակ շարունակել է մարտը՝ այդ ընթացքում խոցելով մեկ տանկ և թշնամու մոտ մեկ տասնյակ զինվորներ։ Գերի չընկնելու համար՝ իր մոտ մնացած վերջին նռնակով իր հետ միասին պայթեցրել է մոտեցող թշնամու խումբը՝ նրանց պատճառելով զգալի մարդկային կորուստներ:

27 Август 2020 - 11:26 AMT
Министерство обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) подало прошение о присвоении капитану Арменаку Урфаняну, героически погибшему в Апрельской войне 2016 года в НКР, высшего звания «Герой Арцаха». Об этом сообщил президент НКР Араик Арутюнян.
«О самоотверженном и патриотическом поведении Арменака Урфаняна и раньше было много обсуждений. Считаю, что в День Республики Арцах лучшим решением будет по достоинству оценить его героический образ», – отметил президент.
Урфанян был военнослужащим Армии обороны НКР, капитаном Вооруженных сил, погиб во время четырехдневной Апрельской войны 2016 года. Урфанян и личный состав стрелкового взвода под его командованием вели долгий бой с внезапно напавшим противником. Отправив взвод обратно, капитан Урфанян в одиночку продолжил бой, в ходе которого он поразил один танк и ранил около десятка солдат противника. Чтобы не попасть в плен, он взорвал вместе с собой приближавшуюся группу противника последней оставшейся гранатой, нанеся противнику значительные человеческие потери.