Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին տեսաուղերձում հայտարարել է, որ որոշել է հայրենիք վերադառնալ՝ շնորհակալություն հայտնելով «Ուկրաինային, որը երկրորդ տուն է դարձել իր համար»։
«Ուկրաինան իմ երկրորդ տունն է։ Այստեղ եմ եկել իմ գլխավոր տնից՝ քաղցր Վրաստանից։ Ուկրաինան սիրել եմ դեռ ուսանողական տարիներից, այն ինձ ընդունեց ամենածանր ժամանակ, առանց որևէ պայմանի ու պահանջի, և ես դա շատ եմ գնահատում»,- ասել է նա, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա ասել է, որ վերջին 7 տարում շատ բանի միջով է անցել և բավարար փորձ ու գիտելիք է կուտակել «իր երկրին ծառայելու և սխալներ թույլ չտալու» համար։ Նա նաև խոստովանել է, որ նախագահության ժամանակ սխալներ, այնուամենայնիվ, եղել են։
«Աստված վկա, ամենալավն եմ ուզել ժողովրդիս համար։ Ուզել եմ, որ իմ ժողովուրդն ավելի լավ ապրի, ավելի հարուստ լինի, և, այնուամենայնիվ, ուզում եմ ներողություն խնդրել բոլոր սխալներիս համար։ Նորություններ լսելով Վրաստանից՝ հասկանում եմ, որ մենք կարող ենք շատ ավելի լավ ապրել, յուրաքանչյուր վրացի կարող է ավելի հարուստ լինել և մեզ մոտ դա կստացվի։ Ես վերադառնում եմ»,- ասել է նա։
Սաակաշվիլին հեռացել է Վրաստանից 2013-ին, որտեղ նրա դեմ մի շարք քրեական գործեր են հարուցվել, մի մասով նա հեռակա կարգով ազատազրկման է դատապարտվել։ 2015-ին Ուկրաինայի նախկին նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն նրան Օդեսայի շրջանի նահանգապետ նշանակեց։ Սակայն արդեն 2016-ին Պորոշենկոն ազատեց աշխատանքից Սաակաշվիլիին և զրկեց քաղաքացիությունից։ 2019-ին Ուկրաինայի նոր նախագահ Զելենսկին վերադարձրեց նրան քաղաքացիությունը։
Սաակաշվիլին բազմիցս է ասել, որ չի ճանաչում Վրաստանի իշխանությունների լեգիտիմությունը և պատրաստ է մասնակցել առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին։
2018-ի հունվարին Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը 3 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Վրաստանի նախկին նախագահին: Սաակաշվիլին մեղավոր է ճանաչվել պաշտոնեական դիրքի չարաշահման համար՝ բարձրաստիճան մի քանի պաշտոնյայի ներում շնորհելու վերաբերյալ գործով:
Հասկանալի չէ, թե ինչպես է Սաակաշվիլին պատրաստվում հայրենիք վերադառնալ՝ հաշվի առնելով պանդեմիայի պատճառով մուտքի սահմանափակումները Վրաստանի քաղաքացի չհանդիսացողների համար, և մասնակցել ընտրություններին՝ խուսափելով դատական հետապնդումից։

Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили в своем видеообращении выразил благодарность Украине как своему «второму дому», отметив, что теперь возвращается на родину.
«Украина – мой второй дом. В свое время я приехал сюда из своего главного дома, сладкой Грузии. Я любил Украину еще со времен студенчества, в самые тяжелые времена именно она приняла меня таким, каким я являюсь, без условий и требований, и я это очень ценю», – заявил Саакашвили, пишет РИА Новости.
Он отметил, что за последние семь лет многое прошел и получил достаточно опыта и знаний для того, чтобы «лучше служить своей стране и не допускать ошибок», а в том, что ошибки во время его президентства все же допускались, признался.
«Бог свидетель, я хотел лучшего для своего народа. Хотел, чтобы мой народ жил лучше, богаче и все же за допущенные ошибки хочу у всех попросить прощения. За эти семь лет не было ни одного дня, когда бы я не интересовался новостями Грузии, и знаю точно, что период моего президентства не прошел даром и многое, что мы создали, сохранено до сих пор и функционирует. Однако в то же время, когда я слышу новости из Грузии, понимаю, что мы можем жить намного лучше, каждый грузин может жить богаче и у нас это получится. Я возвращаюсь!» – заявил политик.
Саакашвили покинул Грузию в 2013 году, где против него возбудили ряд уголовных дел, по некоторым из них его заочно приговорили к тюремным срокам. Весной 2015 года он пришел в украинскую политику, когда занимавший пост президента Украины Петр Порошенко назначил его губернатором Одесской области, перед этим предоставив гражданство. Однако уже в ноябре 2016 года Порошенко уволил Саакашвили, после его лишили гражданства.
В феврале 2018 года украинские власти выслали Саакашвили в Польшу. Новый президент Украины Владимир Зеленский 28 мая 2019 года своим указом вернул Саакашвили украинское гражданство, после чего политик вернулся на Украину. В начале мая 2020 года Зеленский назначил Саакашвили главой исполнительного комитета национального совета реформ.