Ներկայումս աշխարհում կա փորձարկումների երրորդ փուլում գտնվող արդեն 8 պատվաստանյութ կորոնավիրուսի դեմ, ինչը նշանակում է, որ 2021-ի գարնանը նաև Հայաստանի շուկայում կլինի պատվաստանյութ: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին հայտնել է ԱՆ ՀՎԿԱԿ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գայանե Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ պատվաստանյութի հարցում Հայաստանը վերջնական ընտրություն կկատարի, երբ այժմ փորձաշրջան անցնող դեղերը գրանցվեն։
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ ձեռք բերելու նպատակով Հայաստանն այս պահին փնտրտուքի մեջ է և բանակցություններ է վարում տարբեր երկրների, այդ թվում` Ռուսաստանի հետ։
Եթե Moderna ընկերությունն ավելի ցածր գին առաջարկի պատվաստանյութի համար, ապա Հայաստանը ձեռք կբերի ոչ թե ռուսականը, այլ հենց ամերիկյանը:
«Մենք փորձում ենք բոլոր ուղղություններով բանակցել, որպեսզի ապահովագրվենք, որ աննշան քանակությամբ երկրում հենց ի սկզբանե ունենանք, գոնե կարևոր ռիսկային խմբերին կարողանանք պատվաստել»,- նշել է նա:
Պաշտոնյան ասել է, որ սպասում են՝ երբ ռուսական պատվաստանյութը կանցնի երրորդ փուլի փորձարկումները և կունենա մշտական գրանցումը։

28 Август 2020 - 15:08 AMT
В мире уже 8 вакцин от коронавируса находятся на третьей стадии тестирования, а это означает, что весной 2021 года вакцина против Covid-19 появится и на армянском рынке. Об этом заявила заместитель генерального директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава РА Гаяне Саакян, передает Радио «Азатутюн».
По его словам, окончательный выбор вакцины Армения сделает после регистрации препаратов, которые сейчас проходят испытательный срок.
В настоящее время Армения выбирает вакцину от коронавируса и ведет переговоры с разными странами, включая Россию. Если компания Moderna, основателем которой является инженер армянского происхождения Нубар Афеян, предложит более низкую цену на вакцину, Армения выберет не российскую, а американскую вакцину.
По словам Саакян, Армения ведет переговоры, чтобы как можно скорее добыть вакцину именно для людей, находящихся в группе риска.
Ранее сообщалось, что Армения ведет переговоры с компанией Moderna, которая является лидером в гонке по производству вакцины от коронавируса.
Число случаев заболевания в Армении достигло 43,451, а число активных кейсов снизилось до 5052. Общее число выздоровевших составляет 37,264. Всего летальных исходов 869 – от коронавируса, еще 266 – от других заболеваний.