Ներկայումս աշխարհում կա փորձարկումների երրորդ փուլում գտնվող արդեն 8 պատվաստանյութ կորոնավիրուսի դեմ, ինչը նշանակում է, որ 2021-ի գարնանը նաև Հայաստանի շուկայում կլինի պատվաստանյութ: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին հայտնել է ԱՆ ՀՎԿԱԿ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գայանե Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ պատվաստանյութի հարցում Հայաստանը վերջնական ընտրություն կկատարի, երբ այժմ փորձաշրջան անցնող դեղերը գրանցվեն։
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ ձեռք բերելու նպատակով Հայաստանն այս պահին փնտրտուքի մեջ է և բանակցություններ է վարում տարբեր երկրների, այդ թվում` Ռուսաստանի հետ։
Եթե Moderna ընկերությունն ավելի ցածր գին առաջարկի պատվաստանյութի համար, ապա Հայաստանը ձեռք կբերի ոչ թե ռուսականը, այլ հենց ամերիկյանը:
«Մենք փորձում ենք բոլոր ուղղություններով բանակցել, որպեսզի ապահովագրվենք, որ աննշան քանակությամբ երկրում հենց ի սկզբանե ունենանք, գոնե կարևոր ռիսկային խմբերին կարողանանք պատվաստել»,- նշել է նա:
Պաշտոնյան ասել է, որ սպասում են՝ երբ ռուսական պատվաստանյութը կանցնի երրորդ փուլի փորձարկումները և կունենա մշտական գրանցումը։

The vaccine against the novel coronavirus will reach the Armenian market in the spring of 2021, Gayane Sahakyan, Deputy Director of the National Center for Disease Control and Prevention, said Friday, August 28, according to RFE/RL Armenian Service.
Sahakyan said the country is negotiating with several manufacturers, including Russia, and will make a final decision as soon as all the vaccines are registered.
According to the expert, if Moderna offers their product at a lower price, Armenia will opt for the American vaccine.
Sahakyan remanded that no vaccine has been approved anywhere in the world, with most countries and firms having begun the third-stage clinical trial for their Covid-19 vaccine candidates.
Health Minister Arsen Torosyan said earlier that Armenia is negotiating with vaccine manufacturer Moderna and other companies, countries and international agencies.
The number of confirmed coronavirus cases in Armenia grew by 181 to reach 43,451 on Friday. So far, 37,264 people have recovered, 869 have died from the coronavirus in the country, while 266 others carrying the virus have died from other causes.