Հայաստանում ստեղծվելիք աշխարհազորի ուժերին զենք է բաժանվելու, կանոնակարգվելու է զենքի պահպանումն ու կիրառումը։ Այս մասին հայտնել է պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Նրա խոսքով՝ զենք կստանա մոբիլիզացիոն այն ռեսուրսը, ռեզերվները, որոնք կցագրված չեն հայկական զինված ուժերի համալրման գործընթացին։
Նախարարը նշել է, որ աշխարհազորի ստեղծումը ռազմականացում չէ․ «Մեր քաղաքացիական ժողովուրդն է, որն ընդգրկվելու է երկրի պաշտպանությանը և պաշտպանունակության ամրապնդմանը»։
Տոնոյանի փոխանցմամբ՝ նոր աշխարհազորը Երկրապահ կամավորական կառույցի հետ փոխլրացնող, փոխինտեգրված կառույց է լինելու, և շատ հնարավոր է՝ որոշ ուղղություններով հենց երկրապահի կառույցները լինեն աշխարհազորային ստորաբաժանումների հիմքը։
ՊՆ-ն առաջարկել էր պաշտոնապես աշխարհազոր ստեղծել, օրենքի նախագիծը հանրային քննարկման է դրվել։
Հակառակորդի ռազմական գործողությունների ուսումնասիրումը ցույց է տվել, որ դրանց ծանրության կենտրոնը կարող է տեղափոխվել երկրի տարածքի խորքը՝ դիվերսիոն, ահաբեկչական, հետախուզական կամ հատուկ օպերացիաների ուժերի կիրառմամբ։ Դրանց դիմակայելու, չեզոքացնելու և ոչնչացնելու նպատակով Հայաստանին անհրաժեշտ է աշխարհազոր։
Ըստ նախագծի՝ լինելու են առանձին ստորաբաժանումներ, քաղաքի ղեկավարի տեղակալը համայնքի բրիգադի հրամանատարն է լինելու, իսկ գյուղական համայնքի ղեկավարի տեղակալը՝ համայնքի գումարտակի հրամանատարը:

Министр обороны Армении Давид Тоноян заявил, что гражданское ополчение, которое планируется создать в стране, получает оружие, сообщает Радио Азатутюн.
Ранее Минобороны Армении вынесло на общественное обсуждение законопроект, который предусматривает создание гражданского ополчения, которое будет действовать наряду с Вооруженными силами. Таким ополчением, согласно законопроекту, будет руководить начальник Генерального штаба Вооруженных сил через штаб ополчения.
На вопрос о том, означает ли формирование ополчения, что гражданскому населению будет выдано оружие, министр ответил, что тем резервистам, которые здоровы, сильны, патриотичны и готовы к защите родины, будет выдано оружие и соответствующие инструкции.
Согласно проекту, ополчение будет формироваться на добровольной основе и будет принимать участие в защите Армении в условиях вооруженного нападения на страну, в условиях неминуемой опасности или военных действий.
На замечание о том, что правозащитники могут критиковать законопроект в связи с милитаризацией общества, а также в связи с опасениями, что силы ополчения могут быть использованы во внутренних процессах, Тоноян отметил: «Это не милитаризация, беспокоиться не о чем, это те же люди, которые живут рядом с нами, которые будут участвовать в укреплении обороны страны».