Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը բացարձակ առաջնահերթություն է Հայաստանի համար։ Այդ մասին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հայտարարել է «Ինտերֆաքսին» տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացման գաղափարի մասին՝ Մնացականյանն ասել է, որ ինչ վերաբերում է ՀՀ-ին, ապա Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն առանց որևէ սահմանափակումների, խաղաղ կարգավորմանը ՀՀ հիմնական մոտեցումներից մեկն է։
Հարցին, թե արդյո՞ք Մնացականյանը պատրաստ է հանդիպել ադրբեջանցի գործընկերոջը, քանի որ ՌԴ ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ համանախագահներն աշխատում են այդպիսի հանդիպման կազմակերպման ուղղությամբ, նախարարն ասել է, որ 2 տարում բավականին մեծ աշխատանք է իրականացվել միջնորդների կողմից տարբեր ուղղություններով։
Ըստ ՄՆացականյանի՝ միջնորդներն աշխատել են և կարգավորման հարցերի, և փոխզիջման հասնելու հիմնարար պարամետրերի, ինչպես նաև խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի վրա, մասնավորապես՝ այն նախագծերի, որոնք կարող են նպաստել խաղաղությանը ժողովրդներին նախապատրաստելուն։
«Աշխատանքի շատ կարևոր ուղղություն է մնում հրադադարի ռեժիմի պահպանման ուժեղացումն ու մշտական միջազգային վերահսկման մեխանիզմների ներդրումը։ Մենք հավատարիմ ենք այս աշխատանքների բոլոր ուղղություններին և, ես իմ կողմից պատրաստ եմ շարունակել այդ աշխատանքը»,- ասել է նա։
Հստակեցնող հարցին, թե հենց վաղը պատրա՞ստ է առանց նախապայմանների հանդիպել ադրբեջանցի պաշտոնակցի հետ՝ Մնացականյանը պատասխանել է. «Իհարկե պատրաստ ենք հանդիպել, իհարկե, պատրաստ ենք շարունակել այդ աշխատանքը։ Եվ այստեղ մեկ անգամ ևս ուզում եմ ընդգծել, որ մեր աշխատանքների կարևորությունը փոխզիջումների որոնման, անվտանգության ապահովման, ուժի չկիրառման ու մաքսիմալիստական մոտեցումներից հրաժարվելու անհրաժեշտությունն է»։

The status of Nagorno-Karabakh is an absolute priority for Armenia, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan has said in an interview with Interfax.
According to him, the introduction of permanent international monitoring mechanisms remains a very important area of work when it comes to the peace process.
"The realization of the right of the people of Artsakh to self-determination without any restrictions, ensuring real, tangible security for Artsakh is an important priority," Mnatsakanyan said.
"And we are ready to work both with the co-chairs and with the Azerbaijani side to define formulas that will allow us to compare the measure of a possible compromise."
Another important thing about Karabakh, Mnatsakanyan said, is that over the past thirty years it has shown an absolute ability to organize its social life, ensure its security and assume international obligations.
"The involvement of Karabakh in the negotiation process is a very important issue and, among other things, is of a practical nature," the Armenian foreign policy chief said.
"Strengthening the ceasefire and introducing permanent international monitoring mechanisms remains a very important area of work. We remain committed to continuing the entire spectrum of work and, naturally, I, for my part, are ready to continue this work."
Asked whether he is ready to meet with his Azerbaijani counterpart "tomorrow", Mnatsakanyan said "of course, we are ready to meet, and of course we are ready to continue this work."