Օգոստոսի 31-ից մինչև սեպտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում նախնական տվյալներով թունավորման կասկածով` «ալկոհոլային ինտոքսիկացիա» ախտորոշմամբ, Արմավիրի բժշկական կենտրոն է ընդունվել 10 անձ:
Առողջապահության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ կան մահվան դեպքեր։
«Փաստացի, այս պահի դրությամբ ունենք 11 մահվան դեպք` նախնական տվյալներով «ալկոհոլային ինտոքսիկացիայից»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
3-ը մահացել են հենց Արմավիրի հիվանդանոցում: 4-ին տեղափոխել են «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոն, որտեղ վերջիններս մահացել են, 1 պացիենտի` «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունք: Վերջինիս առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են ծայրահեղ ծանր:
Արմավիրի բժշկական կենտրոնից «Արմենիա» ՀԲԿ տեղափոխված 2 տուժածի առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են ծանր: Նրանք գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, կատարվում են անհրաժեշտ բուժական միջոցառումները:
Արմավիրի մարզի 1 բնակիչ նույն ախտանշաններով դիմել է «Արմենիա» բժշկական կենտրոն, սակայն գրավոր հրաժարվել է բուժօգնությունից և դուրս գրվել:
Բացի այդ, 4 քաղաքացի Երևանից է դիմել «Արմենիա» ՀԲԿ, կրկին նույն ախտանշաններով, որոնք ևս մահացել են:
Թունավորման կասկածով 1 պացիենտ էլ գտնվում է Հերացի թիվ 1 կլինիկական հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքում:

В Армении 11 человек скончались от алкогольной интоксикации. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава РА.
Отмечается, что с 31 августа по 1 сентября в медцентр Армавира с диагнозом алкогольная интоксикация было госпитализировано 10 человек. Трое из них скончались в медцентре Армавира. Еще четверо были госпитализированы в медцентр «Армения» в Ереване, где и скончались. Кроме того, в МЦ «Армения» обратились 4 гражданина из Еревана с теми же симптомами, они тоже скончались.
1 пациент переведен в реанимационное отделение медцентра «Эребуни». Состояние его здоровья врачи оценивают как крайне тяжелое. Еще 2 пациента в тяжелом состоянии находятся в МЦ «Армения», а один обратившийся с такими же симптомами отказался от мед.помощи и выписался.
Как сообщила пресс-секретарь Государственной службы безопасности пищевых продуктов РА Ануш Арутюнян, по предварительным данным, доставленные в больницу отравились изготовленной в домашних условиях водкой. Предполагаемый производитель водки найден и арестован.
«На данный момент произведена конфискация партии нереализованного алкоголя, принимаются меры по поиску и изъятию партий, приобретенных гражданами. Согласно первоначальной версии и судя по симптомам отравления, речь идет об отравлении метиловым спиртом», – отметила Арутюнян.