Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն դեռ չի կարողացել կապ հաստատել սպա Գուրգեն Ալավերդյանի հետ: Ադրբեջանի նման ապակառուցողական, սադրիչ գործողությունները և միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտումները պարզապես խաթարում են խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ստեղծումը: Այս մասին հայտարարել է ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Անդրադառնալով ռազմագերիների երկկողմ փոխանակման Ադրբեջանի առաջարկած «Բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքին` Աննա Նաղդալյանն ասել է, որ Հայաստանում ռազմագերիներ չկան․ Ադրբեջանում հայտնված հայաստանցիները որևէ հանցագործություն չեն իրականացրել, և նրանց հանդեպ շինծու քրեական գործեր են հարուցվում, ինչը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Ադրբեջանն առաջարկում է «Բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակել ռազմագերիներին։ Հարցն այն է, որ Արցախի բանտում են Քարվաճառում ձերբակալված ադրբեջանցիների դիվերսանտները։ Նրանք սպանել էին հայկական բանակի սպայի, 17-ամյա պատանու, վիրավորել քաղաքացիականի։ Հայկական կողմը հրաժարվում է այդ մարդկանց տալ Ադրբեջանին, որովհետև նրանք ոչ թե ռազմագերիներ են, այլ հանցագործներ։
Նաղդալյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը փորձում է ետ ստանալ Քարվաճառի շրջանում ձերբկալված ադրբեջանցի երկու մարդասպանին։ Նա նշել է, որ անչափահասին կյանքից զրկելը ծանր հանցագործություն է` անկախ հանգամանքից, թե հակամարտության գոտում է կատարվել, թե մեկ այլ վայրում։
ԱԳՆ խոսնակի փոխանցմամբ՝ այս տարի (2020-ին) ՀՀ տարածքում է հայտնվել Ադրբեջանի երկու քաղաքացի և ի տարբերություն Ադրբեւանի՝ Հայաստանը նրանց իրավունքները չի խախտել և քրգործեր չի հարուցել։
Օգոստոսի 22-ին, նախնական տվյալներով, մոլորվելու հետևանքով Ադրբեջանում հայտնված հայ սպային մինչև 20 տարվա ազատազրկում է սպառնում։ Գուրգեն Ալավերդյանին Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 5 հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել։
Կարդացեք նաև՝ «Ադրբեջանը փորձում է հայ սպային Քարվաճառում ձերբակալված ադրբեջանցի մարդասպանների հետ նույն հարթության վրա դնել» http://www.panarmenian.net/arm/news/284619/

The International Committee of the Red Cross has not yet been able to contact Armenian army officer Gurgen Alaverdyan, who has been kept hostage in Azerbaijan since August 22, Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan told reporters on Wednesday, September 2.
"Azerbaijan's destructive and provocative actions and violations of of international humanitarian law undermine the creation of an environment conducive to peace," Naghdalyan said.
Azerbaijan has long proposed exchanging prisoners of war in a formula they call "all in exchange for all", but Naghdalyan said there are no prisoners of war in Armenia, while Armenians who have found themselves in Azerbaijan have committed no crimes.
Two Azerbaijani saboteurs are currently serving sentences in Nagorno-Karabakh (Artsakh) for killing an Armenian officer, a 17-year-old teenager and wounding a civilian.
Naghdalyan said Azerbaijan is trying to get hold of the two "murderers", maintaining that killing a minor is a grave crime, regardless of whether it was committed in a conflict zone or somewhere else.
The spokeswoman said two Azerbaijani citizens have found their way to Armenia in 2020 but Armenia, unlike Azerbaijan, has not violated their rights and hasn't launched criminal proceedings.
Armenian Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan said earlier that Alaverdyan went missing after he left the post to observe the checkpoint and got lost.