Միացյալ Նահանգները չի մասնակցի կորոնավիրուսի պատվաստանյութ մշակելու և տարածելու միջազգային համատեղ ջանքերին, քանի որ դրա նախաձեռնողն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն է, որի հետ հարաբերությունները երկիրը խզել է։
Որոշումն ԱՄՆ-ին կմեկուսացնի ավելի քան 170 երկրից, որոնք մասնակցում են COVAX նախաձեռնությանը՝ ուղղված աշխարհում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի հասանելիությունն ապահովելուն։
Սպիտակ տան ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի ներգրավել միջազգային գործընկերներին վիրուսի դեմ պայքարում, բայց չի աջակցելու Չինաստանի և «կոռումպացված ԱՀԿ-ի» ազդեցության տակ գտնվող ծրագրերին։
2020-ի մայիսին Թրամփը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնն ԱՀԿ-ին 30 օր է տալիս բարեփոխումներ իրականացնելու համար, այլապես ամբողջությամբ կդադարեցնի կազմակերպության ֆինանսավորումը։ Ավելի ուշ նա հայտնել էր, որ ԱՀԿ-ն հրաժարվել է բարեփոխումներից, և ԱՄՆ-ն դադարեցնում է հարաբերությունները կազմակերպության հետ։
Թրամփն ԱՀԿ-ին մեղադրում է կորոնավիրուսին ժամանակին պատշաճ չարձագանքելու, վիրուսի տարածման մասին Չինաստանի տվյալները կոծկելու և Պեկինից կախվածություն ունենալու մեջ։
Ավելի ուշ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի ադմինիստրացիան Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ կապերը խզելու մասին ծանուցումն ուղարկել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին։ Այդ գործընթացը տևում է մոտ մեկ տարի, այնպես որ այն ուժի մեջ կմտնի ոչ վաղ, քան 2021-ի հուլիսին։

США не будут участвовать в международных усилиях по разработке и распространению вакцины против коронавируса, поскольку эта инициатива связана со Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ), сообщил Белый дом.
«Соединенные Штаты будут продолжать привлекать наших международных партнеров для обеспечения того, чтобы мы победили этот вирус, но мы не будем ограничены многосторонними организациями, находящимися под влиянием коррумпированной Всемирной организации здравоохранения и Китая», – заявил пресс-секретарь Белого дома Джадд Дир, пишет «Интерфакс».
«Президент не пожалеет средств, чтобы гарантировать, что любая новая вакцина соответствует собственному золотому стандарту Минздрава США по безопасности и эффективности, тщательно тестируется и спасает жизни», – добавил он.
Более 170 стран участвуют в инициативе ВОЗ и Глобального альянса по вакцинам и иммунизации (GAVI) – COVAX, направленной на обеспечение глобального доступа к эффективной вакцине от коронавируса для всех стран.
Сейчас в США две вакцины производства Moderna и Pfizer/BioNTech проходят испытания третьей фазы. Как ожидается, еще две начнут испытания третьей фазы к середине сентября.
В июле администрация президента США Дональда Трампа уведомила Конгресс и Организацию Объединенных Наций о своем намерении официально выйти из состава ВОЗ. Решение вступит в силу 6 июля 2021 года.