Հայտնի ռուս դերասան Միխայիլ Եֆրեմովն ընդունել է մեղքը մահացու ելքով ՃՏՊ-ում։ Այդ մասին հայտնել է դատարանի մամուլի ծառայությունը, գում է «Վեդոմոստին»։
«Դատապրոցեսի սկզբում Եֆրեմովն ասել է, որ խոստովանում է մեղքը»,-ասել են դատարանի մամուլի ծառայությունում։
Այդ մասին Եֆրեմովը հայտարարել է կողմերի ելույթներից առաջ, մանրամասներ չներկայացնելով։
Պետական մեղադրության ներկայացուցիչը դերասանի մեղքն ապացուցված է համարել տեսանյութերի, փորձաքննությունների, վկաների ցուցմունքների և այլ ապացույցների հիման վրա։ Եֆրեմովին 5-12 տարի ազատազրկում է սպառնում:
Դատախազը Եֆրեմովի համար 11 տարվա ազատազրկում է պահանջել։
Ավելի վաղ Եֆրեմովը հայտարարել էր, թե խոստովանել է մեղքը ճնշման և խումհարի ազդեցության տակ։ Ըստ նրա՝ տեսագրությունը, որտեղ նա վթարից հետո խոստովանում է, որ ինքն է վարել մեքենան, «մոնտաժված էր»։
Գործով վկա Իլյա Բաբիկովը պատմել է, որ ընկերոջ հետ դուրս է բերել Եֆրեմովին վարորդի նստատեղից ՃՏՊ-ից անմիջապես հետո։ Մեկ այլ վկա՝ Թևան Բադասյանը հայտարարել է, որ վթարից առաջ մեքենա է նստել «բեյսբոլի գլխարկով բարձրահասակ մի մարդ»։ Ինքը Եֆրեմովը հնարավոր էր համարել, որ կարող էր և չլինել ղեկի մոտ վթարի պահին։ Եվս մեկ վկա ցուցմունք էր տվել, որ վթարի պահին Եֆրեմովն ուղևորի նստատեղին է եղել նստած։
Ըստ քննության՝ հունիսի 8-ին Եֆրեմովը, ալկոհոլի և թմրանյութերի ազդեցության տակ վարել է Jeep Grand Cherokee ավտոմեքենան և Մոսկվայի Սմոլենսկի հրապարակում բախվել է Lada ավտոֆուրգոնի հետ, որի հետևանքով ֆուրգոնի վարորդ Սերգեյ Զախարովը հիվանդանմոցում մահացել է։

3 Сентябрь 2020 - 09:18 AMT
«В начале процесса актер сказал, что признает вину», – сообщили в пресс-службе Пресненского суда. Об этом заявил Ефремов перед прениями сторон, не уточнив деталей, пишут «Ведомости».
Представитель гособвинения счел вину актера доказанной данными видеоматериалов, экспертиз, показаниями свидетелей и другими доказательствами по делу. Ефремову грозит от 5 до 12 лет лишения свободы.
Ранее Ефремов заявил, что признал вину в ДТП из-за похмелья и под давлением. По его словам, видео, на котором он вскоре после аварии признается в управлении автомобилем, «смонтировано».
Свидетель по делу Илья Бабиков рассказывал, что вместе с другом вывел Ефремова с водительского сиденья сразу после ДТП на Садовом кольце, другой свидетель Теван Бадасян заявил, что перед аварией в машину актера сел «высокий человек в бейсболке». Сам Ефремов допускал, что мог не находиться на водительском месте при ДТП. Еще один свидетель указал на то, что в момент аварии Ефремов находился на пассажирском сиденье.
По данным следствия, 8 июня Ефремов в состоянии алкогольного и наркотического опьянения за рулем Jeep Grand Cherokee выехал на встречную полосу на Смоленской площади в Москве и столкнулся с автофургоном Lada. В результате управлявший фургоном Сергей Захаров скончался в больнице.