Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն որոշել է պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ ռուսական պատվաստանյութով։ Այս մասին, Belta-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը՝ վստահություն հայտնելով, որ ամեն ինչ լավ կլինի։
Բելառուսը ռուսական պատվաստանյութը ձեռք բերող առաջին երկիրը կլինի։
Օգոստոսի 3-ի դրությամբ Բելառուսում կորոնավիրուսով է վարակվել ավելի քան 72,000 մարդ, մահացել` մոտ 700-ը։
Օգոստոսի 11-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ կորոնավիրուսի դեմ ռուսական առաջին պատվաստանյութը գրանցվել է, այն արդյունավետ է, իմունային պատասխան է ձևավորում և անցել է բոլոր փորձարկումները։

Премьер-министр Белоруссии Роман Головченко испытает на себе российскую вакцину от коронавируса. Об этом заявил премьер РФ Михаил Мишустин на встрече с президентом Белоруссии Александром Лукашенко.
«Я рад, что Роман Александрович Головченко принял решение сегодня сделать вакцинирование. Уверен, что все будет хорошо», ‒ сказал Мишустин, пишет «БелТА».
Белоруссия станет первой страной, куда Россия поставит свою вакцину от коронавируса.
Россия стала первой в мире страной, зарегистрировавшей свою вакцину от коронавируса «Спутник V», заявил 11 августа президент страны Владимир Путин. Выпускать препарат начали 15 августа. Первые поставки вакцины начнутся в сентябре.