Ալկոհոլային թունավորումից մահվան 3 նոր դեպք է արձանագրվել, հայտնել է առողջապահության նախարարության խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը։
Այժմ հանրապետության տարբեր բժշկական կենտրոններում ալկոհոլային թունավորումից բուժվում է 13 պացիենտ։
Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ-ում արձանագրվել է ալկոհոլային թունավորման 46 դեպք (մեթանոլ), որից 17-ը՝ մահվան ելքով, 16 պացիենտ բուժօգնությունը ստանալուց հետո դուրս է գրվել։ Դեպքերից 29-ն արձանագրվել են Արմավիրի մարզում՝ 9 մահվան ելքով, 15-ը՝ Երևանում (7-ը մահվան ելքով), 2-ը Կոտայքի մարզում՝ 1 մահվան ելքով: Թունավորման դեպքերը կապված են եղել ոչ գործարանային արտադրույթան ոգելից խմիչքի օգտագործման հետ։
Ըստ Նիկողոսյանի՝ պացիենտների մոտ նկատվել են նյարդաբանական ախտանշաններ (սրտխառնոց, գիտակցության մթագնում, գլխապտույտ), կոմատոզ վիճակ, պացիենտներից 3-ի մոտ ի հայտ է եկել կուրություն, բոլոր նախանշանները բնորոշ են մեթանոլով թունավորմանը:
Նրանցից միայն 1-ի վիճակը բժիշկները գնահատում են բավարար, իսկ մնացածը շարունակում են մնալ ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Three more people have died from alcohol poisoning in Armenia, Health Ministry spokeswoman Alina Nikoghosyan said on Saturday, September 5.
Two clusters of alcohol intoxication were reported in the country between August 31 and September 5, with 46 patients admitted to hospitals in Yerevan and Armavir Province. 17 people have died in the past week.
Nikoghosyan said 13 patients are now receiving treatment, while 16 others have already been discharged.
Most cases happened in Armavir province, where people had drunk homemade vodka, while those in Yerevan had consumed rubbing alcohol.
According to Nikoghosyan, the patients have been showing neurological symptoms (nausea, clouding of consciousness, dizziness), a comatose state, 3 of the patients have gone blind – all those symptoms typical of methanol poisoning.