66 տարեկանում մահացել է Արցախյան պատերազմը և, մասնավորապես, Խոջալուի դեպքերը լայնորեն լուսաբանած չեխ լրագրող Դանա Մազալովան: Նրա մահվան առթիվ ցավակցական խոսք է հղել նաև Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Մազալովան հեղինակն է նաև Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովի հետ այն հարցազրույցի, որում նախագահը խոստովանում է, որ հայերը միջանց էին թողել առաջին օրը՝ բնակիչներին հեռանալու համար, և Խոջալուի դեպքերը կազմակերպել էր ադրբեջանական ընդդիմությունը՝ իրեն պաշտոնանկ անելու համար։
Հենց Մազալովային է հաջողվել տեսնել ադրբեջանցի լրագրող և օպերատոր Չինգիզ Մուսթաֆաևի նկարահանած կադրերն Աղդամի մոտակայքում և հենց այս կադրերն են դարձել Մութալիբովի հետ նրա հարցազրույցի հիմքը։
«Հատուկ ուզում եմ շեշտել, որ Չինգիզը միակ օպերատորն էր, որը նկարահանել էր այնտեղ մահացած մարդկանց դիակները: Սակայն Մուսթավաևի նկարահանած տեսանյութերը ոչ մի ընդհանուր բան չունեն այն վիդեո և ֆոտոկադրերի հետ, որոնք ադրբեջանական կողմը ներկայացնում է որպես նրա նկարհանած նյութեր։ Երբ մի քանի օր անց Չինգիզը վերադարձավ մնացած դիակների հետևից, նրան ուղղակի ապշեցրեց դիակների վիճակը. նրանց գանգամաշկերը հանված էին»,- վկայել է լրագրողը։
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Twitter-ում գրել է, որ անկախ դժվարություններից և վտանգներից, որոնց պակասը չի եղել թե պատերազմական գործողությունների ժամանակ և թե հետպատերազմյան շրջանում՝ Դանա Մազալովան միշտ աչքի է ընկել իսկական լրագրողին բնորոշ լավագույն հատկանիշներով՝ սկզբունքային դիրքորոշմամբ և անկողմնակալությամբ:
1992-ի փետրվարի 25-26-ին հայկական կողմն ազատագրել է Խոջալուն, որտեղից 1991-ի գարնանից Ղարաբաղի բնակավայրերը պարբերաբար հրթիռակոծվել են։ Ադրբեջանը փորձում էր ազատագրումը ներկայացնել որպես ցեղասպանություն, այնինչ հայկական կողմը հումանիտար միջանցք էր բացել բնակիչների հեռանալու համար, այդ միջանցքն ադրբեջանական կողմը վերածել է ծուղակի հենց բնակիչների համար, գյուղից կիլոմետրեր հեռու՝ Աղդամի մատույցներում հայտնաբերվել էին խոջալուցիների դիեր։ Հենց այս դիերն էր ֆիքսել Մուսթաֆաևի տեսախցիկը։ Խոջալուի այն բնակիչները, ովքեր այս կամ այն պատճառով չէին հեռացել գյուղից, իրենց ցանկությամբ, առանց որևէ նախապայմանի հանձնվել են հայկական կողմին։

В возрасте 66 лет умерла чешская журналистка Дана Мазалова, широко освещавшая события в Арцахе во время войны и, в частности, внесшая большой вклад в разоблачение азербайджанской лжи о событиях в Ходжалу.
Мазалова – автор документального фильма «Страна под Араратом» о землетрясении в Армении.
Журналистка записала интервью с первым президентом Азербайджана Аязом Муталибовым (1990–1992). В этом интервью, опубликованном в «Независимой газете», Муталибов признавался, что трагедия в Ходжалу была организована самими азербайджанцами. Мазалова была единственным журналистом, кому Муталибов дал эксклюзивное интервью через месяц после ухода в отставку. В беседе с Мазаловой он подчеркнул, что ходжалинские события были организованы азербайджанской оппозицией, чтобы добиться его отставки.
Журналистка записала интервью.
25-26 февраля 1992 года была организована военная операция с целью разблокирования находящегося вблизи населенного пункта Ходжалу тогда единственного в Нагорно-Карабахской Республике аэропорта и обезвреживания огневых точек противника в самом Ходжалу, откуда с весны 1991-го населенные пункты Нагорного Карабаха регулярно подвергались нападениям азербайджанских Омоновцев и артобстрелам, в том числе из реактивных установок залпового огня «Град» – оружия массового поражения, запрещенного многочисленными международными конвенциями.
Выполняя жизненно важную для карабахского народа задачу, штурмовавшие Ходжалу подразделения Сил самообороны НКР оставили мирным жителям коридор для безопасного ухода из зоны военных действий, о чем азербайджанская сторона была заранее предупреждена. Данный факт был неоднократно подтвержден и официальными лицами Азербайджана. Однако азербайджанские власти не предприняли ничего для вывода мирного населения из зоны боевых действий. Более того, колонна мирных жителей была расстреляна на подступах к границе Агдамского района, что позже подтвердил экс-президент Азербайджана Аяз Муталибов, связав этот преступный акт с попытками оппозиции устранить его от власти, возложив всю ответственность за происшедшее на него.