AstraZeneca ընկերությունը «կամավոր դադարեցրել է» կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի վերջին փուլի փորձարկումները, երբ պատվաստվածներից մեկի մոտ անհասկանալի հիվանդություն է զարգացրել: Այս մասին հայտնում է Statnews-ը։
Կորոնավիրուսի դեմ այս պատվաստանյութը մշակում են Օքսֆորդի գիտնականները, այն համարվում է ամենամեծ պոտենցիալն ունեցողներից մեկը։
Ընկերությունը հայտարարել է, որ սա սովորական ընթացակարգ է պատվաստանյութերի փորձարկման փուլերում, նրանց ժամանակ է պետք՝ հասկանալու հիվանդությունը երբ և ինչ պատճառով է առաջացել։
AstraZeneca-ի պատվաստանյութը փորձարկումների 3-րդ փուլը սկսել է օգոստոսի վերջին։ Նախատեսում էր դրանց ներգրավվել մինչև 30,000 մեծահասակի։
ChAdOx1 nCoV-19 անունը կրող պատվաստանյութը ստեղծվել է աննախադեպ արագությամբ։ 1077-հոգանոց կլինիկական փորձարկման փուլում հաստատվել է, որ այն խթանում է մարդու մարմնում կորոնավիրուսի հակամարմինների առաջացմանը։

AstraZeneca has "voluntarily paused" late-stage trials of the highly-anticipated Covid-19 vaccine it is developing with the University of Oxford after one of the study volunteers developed an unexplained illness, the company said on Wednesday, September 9, according to Al Jazeera.
The AstraZeneca-Oxford vaccine is seen as one of the most promising of the vaccines against coronavirus that are currently under development.
"As part of the ongoing randomized, controlled global trials of the Oxford coronavirus vaccine, our standard review process was triggered and we voluntarily paused vaccination to allow review of safety data by an independent committee," said Michele Meixell, the company's spokeswoman.
"This is a routine action which has to happen whenever there is a potentially unexplained illness in one of the trials, while it is investigated, ensuring we maintain the integrity of the trials."
AstraZeneca said that in large trials, illnesses would sometimes happen by chance but the issue had to be reviewed independently.
The drug is in trials involving thousands of people in the United States, Brazil, South Africa and the UK where the patient fell ill.