Նորվեգացի իրավաբան Քրիստիան Թիբրինգ Յեդեն նոմինացրել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի։ Fox News-ի փոխանցմամբ՝ Թրամփը կդառնա 2021 թվականի նոմինանտներից մեկը։
Իրավաբանի խոսքով՝ Թրամփն արժանի է այս մրցանակին՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Իսրայելի միջև խաղաղության պատմական գործարքում իր ունեցած դերի համար։
Սա առաջին անգամը չէ, որ Գեյեն Թրամփին նոմինացնում է Խաղաղության մրցանակի համար․ նախորդ անգամ դա 2018-ին էր՝ Հյուսիսային Կորեայի նախագահ Կիմ Չեն Ինի հետ ԱՄՆ-Հյուսիսային Կորեա գագաթնաժողովից հետո։
Դեռ մեկ տարի առաջ, երբ 2019-ին Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը շնորհվել էր Եթովպիայի վարչապետ Աբիյ Ահմեդին, Թրամփը հայտարարել էր, որ ինքը պետք է ստանար Ահմեդիի փոխարեն այդ մրցանակը։

9 Сентябрь 2020 - 13:44 AMT
Депутат от норвежской Партии прогресса Кристиан Тибринг-Гедде номинировал президента США Дональда Трампа на Нобелевскую премию мира. Трампа выдвинули за «усилия по разрешению продолжительных конфликтов в мире», пишет Fox News.
«Я думаю, в попытках установить мир между государствами он сделал больше, чем большинство других номинантов на Премию мира», – отметил депутат.
В письме Нобелевскому комитету Тибринг-Гедде заявил, что администрация Трампа сыграла ключевую роль в установлении отношений Израиля и ОАЭ. По его словам, «так как ожидается, что другие страны Ближнего Востока последуют примеру ОАЭ», это соглашение может стать переломным моментом, благодаря которому Ближний Восток станет регионом сотрудничества и процветания.
Церемония подписания соглашения о нормализации отношений между Израилем и ОАЭ запланирована в Вашингтоне на 15 сентября. Эмираты станут третьей арабской страной после Египта и Иордании, признавшей Израиль.