Եվրախորհրդի նախկին նախագահ, ամենամեծ համաեվրոպական կուսակցության՝ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահ Դոնալդ Տուսկն առաջարկել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի ներկայացնել բելառուս ընդդիմադիրներ Սերգեյ և Սվետլանա Տիխանովսկիներին։
«Ես հավատում եմ, որ դա հոզր ազդանշան կլինի, եթե ԵԽ-ն առաջադրի Սվետլանա Տիխանովսկայային և նրա ամուսնուն՝ Սերգեյին, որը բանտում է, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի՝ հարգանքի տուրք տալով բոլոր ձերբակալված բելառուսներին»,- գրել է նա Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
Բելառուսում օգոստոսի 9-ին կայացած նախագահական ընտրություններից հետո ԿԸՀ-ն հայտարարել է, որ գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հավաքել է ձայների 80.23%-ը, իսկ Տիխանովսկայան՝ 9.9%։ Ընտրությունների ավարտից հետո երկրում հակակառավարական ցույցեր են անցկացվում, որոնք ուղեկցվել են ոստիկանության կողմից բռնի ուժի կիրառմամբ։
Տիախնովսկայան ընտրություններից հետո իշխանությունների ճնշման ներքո մեկնել է երկրից և այժմ Լիտվայում է։ Նրա ամուսինը՝ Սերգեյը, բանտում է 2019-ի դեկտեմբերից միանգամից մի քանի մեղադրանքով, այդ թվում ընտրությունների անցկացմանը խոչընդոտելու և ուժայինների դեմ ատելություն սերմանելու համար։

Европейский союз может выдвинуть бывшего оппозиционного кандидата в президенты Белоруссии Светлану Тихановскую на Нобелевскую премию мира. Такое предложение сделал экс-премьер Польши и бывший председатель Европейского совета Дональд Туск.
«Я считаю, что это было бы серьезным сигналом со стороны ЕС ‒ номинировать Светлану Тихановскую и ее мужа Сергея, который все еще находится в тюрьме, на Нобелевскую премию мира», ‒ написал Туск в своем микроблоге в Twitter. Он добавил, что таким образом Евросоюз бы «отдал должное» белорусам, участвующим «в самом сильном мирном движении последних лет».
Туск также поблагодарил Европарламент за «безоговорочную поддержку наших белорусских друзей». «Никто из нас не знает, как и когда закончится их борьба за свободу, но все мы знаем, кто прав», ‒ заключил он.
После президентских выборов в Белоруссии началась волна протестов против их итогов, согласно которым победил действующий президент Александр Лукашенко, а кандидат от оппозиции Светлана Тихановская получила 10.09% голосов. Через несколько дней протестов Тихановская уехала из страны в Литву.