Վրաստանի հաղորդակցությունների ազգային հանձնաժողովը (GNCC) փորձում է խանգարել Caucasus Online օպտիկական մալուխի օպերատորի բաժնետոմսերի 49%-ի տնօրինմանն ադրբեջանական ընկերության կողմից։ Այս մասին գրում է Jamestown հարթակը։
Caucasus Online ընկերությունը Սև ծովի հատակով Վրաստանից դեպի Բուլղարիա գնացող օպտիկական մալուխի օպերատոր է։ Սա ինտերնետ–թրաֆիկի խոշորագույն կապուղին է Եվրոպայի և Հարավային Կովկասի միջև։ Ընկերության գլխավոր բաժնետերերը վրացի ներդրողներն են, որոնց մի մասը գրանցված է Եվրոպայում։ Այս մալուխից օգտվում է նաև Հայաստանը։
Գործարքի մասին հայտնել էին վրացական ԶԼՄ-ները՝ նշելով, որ օպտիկական մալուխի օպերատորի բաժնետոմսերի մի մասը թաքուն վաճառել են Ադրբեջանին։
Մասնավորապես՝ 2019-ին Caucasus Online-ի սեփականատերը համաձայնել էր բաժնետոմսերի 49%-ը վաճառել նավթային խոշորագույն հոլդինգ NEQSOL-ին, որի սեփականատերն Ադրբեջանի ղեկավարությանը մոտ կանգնած գործարար Նասիմ Հասանովն է։ Տարիներով Վրաստանի քաղաքական ղեկավարությունը խանգարել է այս գործարքին, այս անգամ վրացական ընկերությունը չի տեղեկացրել ազգային հանձնաժողովին, թեև օրենքով 5% և ավելի բաժնետոմսերի վաճատքի դեպքում պարտավոր էր տեղյակ պահել։ GNCC-ն կարծում է, որ գործարքն այդ պատճառով անօրինական է և պետք է չեղյալ համարել։
GNCC-ն պահանջել է բաժնետոմսերի փաթեթը վերադարձնել նախկին սեփականատիրոջը և 6 անգամ տուգանել է ընկերությանը՝ մոտ $300,000-ով։
Նշվում է, որ իշխանությունները չեն բացատրում՝ ինչու են դեմ բաժնետոմսերի վաճառքին։ Ընկերության նախկին սեփականատեր Մամիա Սանադիրաձեն կարծում է, որ եթե ադրբեջանական խոշոր ընկերությունը վերահսկի մալուխը, կփորձի Բաքուն դարձնել հեռուստահաղորդակցության կենտրոն։ Այդ դեպքում Վրաստանը կկորցնի իր մարտավարական դիրքը տարածաշրջանի հեռուստահաղորդակցության ոլորտում։
Վրաստանի խորհրդարանը 2019-ի հուլիսին օրենք է ընդունել, որով ազգային հանձնաժողովն իրավունք է ստանում հատուկ կառավարիչներ նշանակել հաղորդակցային ընկերություններում։ Ըստ աղբյուրի՝ լայն տարածում ունի վարկածը, որ օրենքի փոփոխությունը նպատակ ունի արգելափակել վաճառքը և հետագայում վերահսկել գործարքները։ Բաքուն և Թբիլիսին մինչև հիմա լռում են NEQSOL-ի և Caucasus Online-ի գործարքի մասին։

10 Сентябрь 2020 - 14:39 AMT
Национальная комиссия по связи Грузии пытается помешать азербайджанской компании управлять приобретенными 49% акций компании Caucasus Online – оператора оптического кабеля, пишет Jamestown.
Грузинская компания Caucasus Online – оператор оптического кабеля, идущего по дну Черного моря из Грузии в сторону Болгарии. Это крупнейший канал интернет-трафика между Европой и Южным Кавказом. Главные акционеры компании – грузинские инвесторы, часть из которых зарегистрирована в Европе.
О сделке сообщили грузинские СМИ, отметив, что часть акций оператора оптического кабеля была тайно продана Азербайджану.
В частности, в 2019 году владелец Caucasus Online согласился продать 49% акций крупнейшему нефтяному холдингу NEQSOL, которым владеет близкий к руководству Азербайджана бизнесмен Насим Гасанов. В течение многих лет политическое руководство Грузии препятствовало этой сделке. Однако в этот раз грузинская компания не проинформировала Национальную комиссию о сделке, несмотря на то, что по закону она обязана информировать в случае продажи 5% и более акций. Национальная комиссия по связи Грузии считает, что сделка незаконна и должна быть отменена.
Комиссия потребовала вернуть акции предыдущему владельцу и 6 раз оштрафовала компанию примерно на $300,000.
Отмечается, что власти не объясняют, почему они против продажи акций. Первоначальный владелец компании Мамия Санадирадзе считает, что если крупная азербайджанская компания будет контролировать кабель, она попытается превратить Баку в телекоммуникационный центр. В этом случае Грузия потеряет свои тактические позиции в области телекоммуникаций в регионе.
В июле 2019 года парламент Грузии принял закон, который дает Национальной комиссии право назначать специальных управляющих в коммуникационных компаниях. По данным источника, широко распространена версия о том, что изменение закона направлено на блокирование продажи и контроль сделок в будущем. Баку и Тбилиси по-прежнему молчит о сделке NEQSOL и Caucasus Online.