Վրաստանում սկսվում է կորոնավիրուսի համավարակի երկրորդ ալիքը, սակայն խուճապի պատճառներ չկան։ Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Գեորգի Գախարիան, գրում է Sputnik Georgia-ն։
Սեպտեմբերի 10-ի դրությամբ Վրաստանում կորոնավիրուսի 57 նոր դեպք է գրանցվել՝ դա օրական ամենամեծ ցուցանիշն է երկրում համավարակի բռնկումից ի վեր։ Ընդհանուր առմամբ երկրում վարակի 1830 դեպք է հաստատվել։
«Սեպտեմբերի 10-ի 57 դեպքն ու սեպտեմբերի 9-ի 44 դեպքը վկայում են, որ համաճարակային իրավիճակը երկրում փոխվում է։ Մենք ենթադրում էինք, որ կլինի 2-րդ ալիք և այդ գործընթացը սկսվում է։ Կարևորն այն է, որ խուճապի համար ոչ մի հիմք չկա՝ իրավիճակը լիովին վերահսկվում է»,- ասել է նա։
Նա հավելել է, որ եթե համավարակի առաջին օրերին օրական կարող էին 150 ՊՇՌ թեստ անցկացնել, ապա այժմ՝ միջինը 6000-7000 թեստ, իսկ շուտով այդ թիվը կհասնի 10,000-ի։
Վրաստանում կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակի վատթարացման կապակցությամբ մի շարք սահմանափակումներ են գործելու՝ սեպտեմբերի 10-ից արգելվում են հարսանիքները, հանդիսությունները, ծիսական զանգվածային միջոցառումները։

Georgia confirmed 57 new Covid-19 cases on Thursday, September 10, a record high number since the outbreak of the virus in the country, bringing its total to 1,830, Xinhua reports citing the country's National Center for Disease Control and Public Health.
As of Thursday, 1,334 of the 1,830 patients have recovered, while 19 others have died, the center said.
A second wave of the country's Covid-19 epidemic is now underway, said Georgian Prime Minister Giorgi Gakharia, adding that there is no reason to panic because the situation is still under control.
"Today's 57 cases and yesterday's 44 cases directly indicate that the epidemiological situation in the country is changing slowly. We expected the second wave to start in the fall and this process has begun," said Gakharia.
The Georgian government on Wednesday announced a series of new restrictions, including banning all cultural and sports events involving over 200 people, as well as weddings, festive events and funeral rituals, from Sept 10.