ՌԴ ներքին գործերի նախարարությունը մտադիր է 30 օրից ավելի երկրում գտնվող օտարերկրացիներին պարտավորեցնել մատնահետքեր հանձնել ու ID քարտեր ստանալ թղթե միգրացիոն քարտերի փոխարեն։ ID-ում կներռավեն անձնական տվյալներն ու աշխատանքի պատենտները։
Առաջարկը մշակվում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջարկով և ներառվելու է Ռուսաստանում օտարերկրացիների իրավական կարգավիճակի մասին օրենքի նոր խմբագրության մեջ, գրում է «Վեդոմոստին»։
Փաստաթղթի հայեցակարգը ներկայացվել է Հանրային խորհրդում։ ՆԳՆ-ն մտադիր է հնարավորություն տալ ներգաղթյալներին հընթացս փոխել ՌԴ մուտք գործելու նպատակը՝ առանց երկրից մեկնելու։
Ըստ գործող կարգի՝ մուտքի նպատակը կարելի է նշել միայն սահմանը հատելիս։
ՆԳՆ-ն նաև նոր տիպի ID-ներ կսահմանի, որոնք ստանալու համար օտարերկրացիները պետք է բուժզննում անցնեց, մատնահետքեր հանձնեն և լուսանկարվեն։
Էլեկտրոնային ID քարտերը թույլ կտան խուսափել կեղծումներից և դրանք ստուգելու համար ժամանակի վատնումից։

МВД России хочет обязать иностранцев, находящихся в стране более 30 дней, сдавать отпечатки пальцев и получать ID-карты вместо бумажных миграционных карт, на которых будут личные данные и патенты на работу, сообщает «Коммерсант».
Предложения разрабатываются по поручению президента РФ Владимира Путина и войдут в новую редакцию закона о правовом положении иностранцев в России.
Как пояснила изданию начальник главного управления МВД по вопросам миграции Валентина Казакова, министерство предлагает дать мигрантам возможность менять цель въезда в Россию буквально «на ходу», без выезда из страны. В данный момент цель въезда можно указывать лишь при пересечении границы.
В 2017 году МВД РФ уже вносило в Госдуму законопроект, который предлагал проводить в России процедуру прохождения дактилоскопии приезжающим иностранцам. С 10 декабря 2014 года В России была введена процедура сканирования папиллярных узоров всех пальцев рук иностранцев и лиц без гражданства при оформлении им въездных виз или транзитных виз для следования через территорию страны.