Հայաստանում սեպտեմբերի 12-ի դրությամբկորոնավիրուսի դեպքերի թիվը հասել է 45,675-ի՝ նախորդ օվա համեմատ ավելանալով 172-ով, հայտնում են առողջապահության նախարարությունից։ Ապաքինվել է ևս 171 պացիենտ, ընդհանուր առմամբ առողջացածների թիվը 41,605 է։
Մահվան երկու դեպք է գրանցվել՝ պացիենտները եղել են 61 և 55 տարեկան տղամարդիկ, ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։ Մեկ պացինետ ունեցել է կորոնավիրուս, սակայն մահվան պատճառն այլ է։
Ընդհանուր առմամբ վիրուսից մահվան դեպքերի թիվը ՀՀ-ում հասել է 911-ի, կորոնավիրուս ունեցող, սակայն այլ պատճառով մահացածների ընդհանուր թիվը 281 է:

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 172 to reach 45,675 on Saturday, September 12 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 171 more people have recovered, two patients has died from Covid-19, while one person carrying the virus has died of other causes in the past 24 hours.
A total of 3372 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 41,605 people have recovered, 911 have died from the coronavirus in the country, while 281 others carrying the virus have died from other causes.