Հայատանն ուշադրությամբ հետևում է Արևելյան Միջերկրականի զարգացումներին և իր համերաշխությունն է հայտնում Հունաստանին ու Կիպրոսին իրենց բացառիկ տնտեսական գոտում տնտեսական գործունեություն ծավալելու իրենց անքակտելի իրավունքների հարցում` միջազգային իրավունքին համապատասխան: Այս մասին հայտնել է արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ Եգիպտոս այցի ժամանակ։
Նա նշել է, որ նույն ձև ցանկանում է ընդգծել նաև Հայաստանի համերաշխությունն ու աջակցությունը Եգիպտոսին:
Նախարարը եգիպտացի գործընկերոջը՝ Սամեհ Շուքրիին ներկայացրել է տարածաշրջանի զարգացումները և ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Հայաստանի պետական սահմանին վերջին լարվածությունը: Մնացականյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը հաստատակամ է իր մոտեցման հարցում, որ որևէ հակամարտություն չունի ռազմական լուծում:
Արտգործնախարարը՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, հայտարարել է, որ Հայաստանի ուշադրությունը և գերակայությունները վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղի հայրենակիցների ֆիզիկական անվտանգության ապահովմանը և կարգավիճակի խնդրին՝ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմանը և դրա իրականացմանը` առանց սահմանափակումների:
«Հանգուցալուծման առումով մեր կարևորագույն առաջնահերթությունների առանցքում ընկած է անվտանգությունը: Հակամարտության լուծումը կարող է հիմնված լինել փոխզիջման վրա, իսկ փոխզիջում նշանակում է, որ կողմերից յուրաքանչյուրը պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկի դեպի հավասարակշռված, չափելի լուծում, որը կհասցեագրի բոլորի շահերը: Չի կարող լինել «միայն իմ ճանապարհով» լուծում»,- մասնավորապես հայտարարել է Մնացականյանը՝ նշելով, որ Հայաստանն ունի բոլոր կարողությունները պաշտպանվելու, Արցախը՝ ևս:

Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan has expressed solidarity with Greece and Cyprus amid the ongoing conflict over the eastern Mediterranean with Turkey.
"We have been following closely the developments in the East Mediterranean, we are in solidarity with Greece and Cyprus on their inalienable rights to economic activities in the exclusive economic zone in line with international law," Mnatsakanyan said during his recent visit to Egypt.
"I want to also emphasize our solidarity and support to Egypt in the same way."
Mnatsakanyan said any attempt to export instability and escalation to different regions as part of power projection is deplorable whether it is in North Africa or in the South Caucasus.
"Transnational threats, including that of movement or transfer of foreign terrorist fighters to conflict areas are of great concern, they are deplorable and they should be addressed," the Foreign Minister said.
The Armenian Foreign Ministry had earlier expressed "unequivocal support and solidarity with Greece and Cyprus" and called on Turkey "to de-escalate the situation, respect the International Law and cease all actions within the Exclusive Economic Zone (EEZ) of Greece and Cyprus."