Ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին իրեն ավելի լավ է զգում, նրան անջատել են թոքերի արհեստական օդափոխման սարքից։ Այդ մասին հայտնել են Բեռլինի «Շարիտե» կլինիկայից, որտեղ նա բուժում է ստանում։
«Օգոստոսի 22-ից կլինիկայում բուժվող Նավալնու առողջական վիճակը կրկին բարելավվել է։ Պացիենտին հաջողվել է ամբողջությամբ անջատել թոքերի արհեստական օդափոխման սարքից։ Նա ավելի շարժունակ է դարձել և կարողանում է վեր կենալ անկողնուց»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է Interfax-ը։
Սեպտեմբերի 7-ին գերմանացի բժիշկները հայտնել էին, որ դուրս են բելեր Նավալնուն արհեստական կոմայից և աստիճանաբար անջատում են թոքերի արհեստական օդափոխումից։ Նշվում էր, որ նա արձագանքում է բառերին։
Սեպտեմբերի 14-ին նաև հայտնի դարձավ, որ միջազգային փորձաքննությունը հաստատել է՝ Նավալնին «Նովիչոկով» է թունավորվել։ Ֆրանսիայի և Շվեդիայի հատուկ լաբորատորիաներում անցկացված ստուգման արդյունքները հրապարակվել են։
Մոսկվան ժխտում է ընդդիմադիր գործչի դեմ ոտնձգության մեղադրանքները։ Օգոստոսի 22-ի առավոտյան կոմայի մեջ գտնվող Նավալնուն տեղափոխել էին Գերմանիա։ Ռուս բժիշկները սկզբից դեմ էին տեղափոխմանը, սակայն հետո մտափոխվել են։ Նավալնին շտապ հոսպիտալացվել էր թունավորման կասկածանքով։ Ըստ նրա մամուլի քարտուղար Կիրա Յարմիշի՝ Նավալին վատ է զգացել ինքնաթիռում, որով Տոմսկից Մոսկվա էր վերադառնում։ Ինքնաթիռը շտապ վայրէջք է կատարել Օմսկում, Նավալնուն հոսպիտալացրել են։ Յարմիշը հավելել է, որ նրան, հավանաբար, թունավորել են՝ ինչ-որ բան խառնելով թեյին։

14 Сентябрь 2020 - 15:00 AMT
Состояние основателя Фонда борьбы с коррупцией, российского оппозиционера Алексея Навального, находящегося на лечении в Германии, улучшилось ‒ он уже может вставать с больничной койки, заявили врачи берлинской клиники Charite.
«Пациента удалось полностью отключить от искусственной вентиляции легких. Он становится более мобильным и уже может покидать койку на короткий промежуток времени», ‒ говорится в сообщении, пишут «Ведомости».
В клинике добавили, что решение о публикации данных о состоянии здоровья Навального было принято совместно с его женой Юлией.
14 сентября власти Германии заявили, что лаборатории Франции и Швеции провели проверку полученных немецкими специалистами результатов обследования основателя ФБК и пришли к выводу, что тот был отравлен веществом из группы «Новичок». При этом российские специалисты, участвующие в разработке «Новичка», неоднократно опровергали факт отравления основателя ФБК именно этим ядом.
В немецкую клинику Навальный был доставлен 22 августа. До этого он находился в больнице в Омске, где российские врачи провели ему 60 биохимических обследований, но не обнаружили в организме следов отравляющих веществ, поставив предварительный диагноз: нарушение обмена веществ.