«Ռոսգոսստրախ» ապահովագրական ընկերությունը սեպտեմբերին հայց է ներկայացրել Կալիֆոռնիայի Գերագույն դատարան՝ ընդդեմ իր նախկին սեփականատեր Դանիլ Խաչատուրովի (ըստ ընկերության տեղեկությունների՝ վերջինս բնակվում է Լոս Անջելեսում):
«ՌԲԿ»-ի փոխանցմամբ՝ հայցում նշվում է, որ 2012-ից 2017-ն ընկերությունը $205 միլիոն է կորցրել վերաապահովագրության պայմանագրերով և պահանջում է վնասը վերականգնել գործարարի հաշվին:
Ըստ հայցվորի՝ միջոցները, որոնք ենթադրվում էր, որ պետք է ապահովեին ընկերության վերաապահովագրության ոլորտը, տարբեր ֆիկտիվ ընկերությունների միջոցով օգուտ են բերել Խաչատուրովին և նրա հետ կապված անձանց:
Ընկերության ներկայացուցիչը հաստատել է հայցի ներկայացումը․ «Մենք հավատացած ենք, որ Դանիլ Խաչատուրովի գործողությունները «Ռոսգոսստրախին» պատճառել են ավելի քան $205 մլն-ի վնաս: Միևնույն ժամանակ, 2012-ից 2017 թվականները «Ռոսգոսստրախի» նախկին թոփ մենեջերների կողմից կնքված կասկածելի պայմանագրերի ընդհանուր գումարը գերազանցում է $400 մլն-ը»։
Խաչատուրովի փաստաբան Ալեքսեյ Մելնիկովը հայցը որակել է «բացարձակապես անհիմն» և նշել է՝ ապացույցներ չկան: Նրա խոսքով՝ Դանիլ Խաչատուրովը, որպես ընկերության նախագահ, «երբեք անձամբ չի զբաղվել վերաապահովագրության հարցերով»:
Ավելի վաղ Խաչատուրովի եղբայրը՝ Սերգեյ Խաչատուրովը, որը եղել է «Ռոսգոսստրախի» նախկին համասեփականատերերից մեկը, դատապարտվել է 8 տարվա ազատազրկման՝ 8 միլիարդ ռուբլու հափշտակության և խարդախության համար:

15 Сентябрь 2020 - 11:45 AMT
Страховая компания «Росгосстрах» (РГС) в сентябре подала иск в Высший суд штата Калифорния по округу Лос-Анджелес к своему бывшему владельцу Данилу Хачатурову. Согласно исковому заявлению, в период с 2012 по 2017 год «Росгосстрах» потерял на договорах перестрахования (предусматривают передачу части ответственности по страховому контракту другой компании – перестраховщику) $205 млн и просит взыскать их с бизнесмена.
По версии истца, средства, которые должны были обеспечить РГС перестраховочным покрытием, обеспечили «выгоду для Хачатурова и связанных с ним лиц через различные фиктивные компании», пишет РБК.
Представитель РГС подтвердил подачу иска. «Мы считаем, что действия Данила Хачатурова причинили ущерб компании «Росгосстрах» на сумму более чем $205 млн. При этом общая сумма сомнительных договоров, заключенных бывшими топ-менеджерами «Росгосстраха» в период с 2012 по 2017 год, превышает $400 млн», – заявил он.
Forbes в 2017 году оценивал состояние Хачатурова в $2 млрд, в более поздние списки он не входил. Данил Хачатуров начал покупать акции тогда еще государственного «Росгосстраха» вместе с партнерами в 2001 году, когда работал топ-менеджером также принадлежащей государству «Славнефти». В 2004 году, когда страховщик уже стал лидером рынка, Хачатуров возглавил компанию.
Первые проблемы у РГС начались в 2008 году из-за резкого обесценивания недвижимости на фоне кризиса.