Ազգային ժողովում փակ գաղտնի քվեարկությամբ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուներ են ընտրվել Երվանդ Խունդկարյանը, Արթուր Վաղարշյանը և Էդգար Շաթիրյանը, փոխանցում է «A1+»-ը:
ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովի ղեկավար Վահագն Հովակիմյանը ներկայացրել է քվեարկության արդյունքները, ըստ որոնց Խունդկարյանը ստացել է 84 կողմ, 2 դեմ ձայն, Վաղարշյանը՝ 86 կողմ, 1 դեմ ձայն, Շաթիրյանը՝ 85 կողմ, 3 դեմ ձայն:
ՀՀ կառավարությունը ՍԴ դատավորի թեկնածու էր առաջադրել Էդգար Շաթիրյանին, ՀՀ նախագահը՝ Արթուր Վաղարշյանին, իսկ Դատավորների ընդհանուր ժողովը՝ Երվանդ Խունդկարյանին: ՍԴ դատավոր ընտրվելու համար թեկնածուներին անհրաժեշտ էր ստանալ ԱԺ պատգամավորների 3/5-ի ձայները:
Սահմանադրական դատարանում 3 տեղ թափուր էր մնացել փոփոխությունների արդյունքում, երբ 12 տարուց ավելի ՍԴ անդամի պաշտոնում պաշտոնավարածների լիազորությունները դադարեցվեցին: Սահմանադրական դատարանի կազմը համալրելուց հետո կընտրվեի ՍԴ դատավոր: /i>

15 Сентябрь 2020 - 09:43 AMT
Национальное собрание Армении 15 сентября выбрало 3 судей Конституционного суда РА: ими стали Ерванд Хундкарян, Эдгар Шатирян и Артур Вагаршян.
Кандидатуру Ерванда Хундкаряна выдвинуло общее собрание судей, Артура Вагаршяна – президент Армении, Эдгара Шатиряна – правительство.
«За» Хундкаряна прохолосовали 84 депутата, 2 – «против», «за» Вагаршяна – 86, 1 – «против», «за» Шатиряна – 85, 3 – «против».
Оппозиционные фракции не участвовали в голосовании.
Для избрания судьей Конституционного суда кандидаты должны были набрать 3/5 голосов депутатов НС. Избранные судьи возлагают на себя полномочия с момента принятия присяги в Национальном собрании.
Три места в Конституционном суде остались вакантными в результате изменений, согласно которым было предложено заменить председателя Конституционного суда и членов Конституционного суда, занимающих должность не менее 12 лет. После пополнения состава Конституционного суда будет избран глава Конституционного суда.