Ռուսաստանում Covid-19-ի դեմ «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութով պատվաստվածների մի մասը բողոքում է թուլությունից, ջերմությունից և մկանային ցավերից։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն։
Նա հավելել է, որ պատվաստանյութի արտադրությունն ընթանում է ըստ նախատեսվածի, գրում է «Վեդոմոստին»։
«Ավելի քան 300 մարդ է պատվաստվել, նրանցից մոտ 14%-ը թեթև բողոքներ ունի թուլությունից, մկանային ցավերից, երբեմն ջերմությունն է բարձրանում։ Դրանք, ինչպես և նկարագրված է, այն բարդություններն են, որոնք կանխատեսվել են։ Որպես կանոն, այդ դրսևորումները 1-2 օրից չեզոքանում են»,- ասել է Մուրաշկոն։
Մոսկվայում ընթանում են ՌԴ Գամալեայի անվան գիտական կենտրոնի մշակած կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի հետգրանցային փորձարկումները, որին կմասնակցի մոտ 40,000 մարդ։ 250 կամավոր արդեն պատվաստվել է։
Ռուսաստանն առաջին երկիրն է աշխարհում, որը գրանցել է Covid-19-ի դեմ սեփական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը։ Արտադրությունը սկսվել է օգոստոսի 15-ին։ Կլինիկական փորձարկումների շրջանակում ավարտվել է նաև «Վեկտոր» կորոնավիրուսային կենտրոնի ստեղծած պատվաստանյութով կամավորների պատվաստումը։

15 Сентябрь 2020 - 13:18 AMT
Часть участников испытаний российской вакцины от коронавируса «Спутник V» жалуются на слабость, температуру и мышечные боли. Об этом сообщил журналистам министр здравоохранения РФ Михаил Мурашко. Министр отметил, что производство вакцины от коронавируса идет по плану.
«Более 300 человек привито, у ориентировочно 14% возникают небольшие жалобы на слабость, на мышечные боли в течение суток, изредка бывает подъем температуры. Это то, что описано в инструкции, это те осложнения, которые прогнозируемые. Они, как правило, в течение максимум суток, полутора, нивелируются», – сказал Мурашко, пишут «Ведомости».
В Москве проходят пострегистрационные испытания вакцины от коронавируса, разработанной научным центром им. Гамалеи. В испытаниях примут участие около 40,000 человек. 250 добровольцев уже сделали прививку от коронавируса.
Россия стала первой в мире страной, зарегистрировавшей собственную вакцину от коронавируса «Спутник V». Производить препарат начали 15 августа. Также завершилась вакцинация добровольцев в рамках клинических испытаний вакцины от коронавируса центра «Вектор».