Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը չի ընդունել համեմատությունները 2018-ին ՀՀ-ում հեղափոխության և Բելառուսում տեղի ունեցող բազմամարդ հակակառավարական ցույցերի միջև: Այս մասին նա նշել է EFE-ին տված հարցազրույցում, փոխանցում է Aysor.am-ը:
Բելառուսի մասին հարցին նախարարը նշել է, որ Հայաստանի հեղափոխությունից դասը, որ կարելի է քաղել, այն է, որ «դա մի գործընթաց էր, որ վերաբերում էր բացառապես հայերին և ուրիշ ոչ ոքի»:
«Լավագույն դասն այն է, որ մենք մերժում ենք աշխարհաքաղաքականությունը Հայաստանում: Այն, ինչի հասել ենք, բացառապես մերն է, և բավարարված ենք դրանով», – ընդգծել է նա:
Նախարարը հույս է հայտնել, որ Բելառուսում հարցին լուծում կտրվի և հավելել, որ այդ լուծումը բելառուսցիների ձեռքում է։
Օգոստոսի 9-ին Բելառուսում կայացած նախագահական ընտրություններից հետո երկրի ղեկավար է դարձել այդ պաշտոնում 26 տարի շարունակ պաշտոնավարած գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Բելառուսի ընդդիմությունն ու մի շարք քաղաքացիներ չեն ընդունում այդ ընտրությունների արդյունքները, երկրում մեկ ամսից ավելի շարունակվում են բազմահազարանոց ցույցերը, որոնք պարբերաբար ուղեկցվում են ուժայինների և քաղաքացիների միջև բախումներով։ ԵՄ-ն ևս չի ընդունում Բելառուսում նախագահական ընտրությունների արդյունքը։

Проводить аналогии между протестами в Белоруссии и «бархатной революцией», прошедшей в Армении в 2018 году, неприемлемо. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в интервью испанскому изданиюEFE.
Отвечая на вопрос о Белоруссии, министр отметил, что урок, который следует извлечь из армянской революции, заключается в том, что «это был процесс, касающийся только армян, и никого другого».
«Мы отвергли геополитику в Армении. Все, чего мы добились,- это только наше, и мы удовлетворены этим»,- заявил Мнацаканян.
Он также выразил надежду, что в Белоруссии будет найдено решение всех вопросов. Важно, чтобы решение принимал белорусский народ, подчеркнулминистр.
9 августа в Белоруссии состоялись выборы президента. Согласно официальным данным ЦИК, победил действующий глава государства Александр Лукашенко. После публикации предварительных результатов выборов в стране начались акции протеста, которые продолжаются до сегодняшнего дня.