Արցախի իշխանությունն անթույլատրելի է համարում, որ Բեյրութի մարդասիրական աղետից տուժածները դառնան ադրբեջանական իշխանությունների հարձակումների թիրախ և քաղաքական շահարկումների առարկա։ Այսպես է Արցախի ԱԳՆ-ն արձագանքել Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ուղղված բողոքին, որտեղ փորձ է արվում լիբանանահայ մի քանի ընտանիքների Արցախ տեղափոխվելը ներկայացնել որպես միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի խախտում։
Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ նշվում է, որ մարդասիրական աղետի պայմաններում հայտնված մարդկանց երկրի իշխանությունների կողմից բնակարանների տրամադրումը որպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտում ներկայացնելու ադրբեջանական կողմի բազմաթիվ փորձերը վկայում են ոչ միայն միջազգային փաստաթղթերի կանխակալ մեկնաբանման, այլև, առհասարակ, մարդասիրության վերաբերյալ խեղաթյուրված պատկերացումների մասին։
«Վերահաստատում ենք, որ Արցախի Հանրապետության իշխանություններն այսուհետ ևս անհրաժեշտ օգնություն կցուցաբերեն իրենց բնակության վայրերում դժվարին իրավիճակում հայտնված մեր բոլոր հայրենակիցներին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Արցախ տեղափոխված լիբանանահայ 2 ընտանիք հաստատվել է Շուշիում։ Դրանք բժիշկների ընտանիքներ են։ Արցախում լիբանանահայ ևս 9 ընտանիք կհաստատվի։ Ավելի վաղ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել էր, որ Արցախը պատրաստ է ընդունել լիբանանահայ 100-150 ընտանիքի։
Բացի պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդի միջոցներից հատկացված 25 մլն դրամ օժանդակությունից, Արցախի կառավարության մարդասիրական օգնության արտաբյուջետային հաշվին հավաքագրվել է ավելի քան 17 մլն դրամ, և այն ավելացնելու համար տարբեր նախաձեռնություններ են իրականացվում:

The Nagorno Karabakh (Artsakh) Foreign Ministry said in a statement on Wednesday, September 16 that Azerbaijan's turning of victims of the Beirut catastrophe into a target of attacks and a subject of political speculations is unacceptable.
The Azerbaijani Foreign Ministry has recently submitted a complaint to the OSCE Minsk Group co-chairs, attempting to present the moving of several Lebanese Armenian families to Karabakh as a violation of the norms of the international humanitarian law.
"Responding to humanitarian disasters is the collective responsibility of the entire international community, part of which is the Republic of Artsakh, regardless of its temporarily unrecognized political status," the Karabakh Foreign Ministry said.
"By sending humanitarian assistance to Lebanon and providing shelter to those who have lost their homes as a result of the devastating explosion in Beirut, official Stepanakert makes its feasible contribution to the common efforts of the international community to implement humanitarian ideals."
The Foreign Ministry added that Artsakh will continue to provide assistance to all Armenians who have found themselves in a difficult situation in their places of residence.