Եթե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի բանակցում Արցախյան հակամարտության կարգավորման շուրջ, ուրեմն նրա համար բանակցություններ գոյություն չունեն։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանն այն մասին, որ բանակցությունները՝ որպես այդպիսին գոյություն չունեն:
Ալիևը նաև հայկական կողմին մեղադրել էր բանակցությունները խաթարելու համար․ «Բա ինքն իրեն հո չի՞ մեղադրելու: Ինքն իրեն պետք է մեղադրի, մեղադրում է հայկական կողմին»,- «Ա1+»-ի փոխանցմամբ, ասել է նախարարը:
Սեպտեմբերի 19-ին Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ հայկական կողմը տապալել է բանակցությունները՝ իր գործողություններով դրանք դարձնելով անիմաստ։ Իսկ ՀՀ ԱԳՆ-ն մատնանշել էր խաղաղ գործընթացին Ադրբեջանի կողմից 2016թ․ ապրիլի հարձակմամբ և 2020 հուլիսի ռազմական էսկալացիա ձեռնարկելու հետևանքով հասցված վնասները և հայտարարել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը պետք է վերանայի ուժի կիրառման և ուժի սպառնալիքի իր քաղաքականությունը, հրաժարվի իրավիճակի ապակայունացման փորձերից և պատրաստվի խաղաղ միջոցներով խնդրի կարգավորմանը։

Armenian Defense Minister Davit Tonoyan has said that if Azerbaijani President Ilham Aliyev does not negotiate on the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict, then "negotiations do not exist for him."
Tonoyan's comments came after Aliyev said "negotiations do not exist as such."
Aliyev had also accused the Armenian side of disrupting the talks, but Tonoyan said the Azerbaijani President should blame himself, A1+ reports.
After Aliyev's comments, the Armenian Foreign Ministry said "such rhetoric, containing obviously groundless and even false allegations, does not dignify any head of state." Also, the Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan urged the government of Azerbaijan to reconsider its policy of the use of force and threat of force, renounce its attempts to destabilize the regional peace and security by involving non-regional players, and prepare itself for a peaceful settlement.