Սեպտեմբերի 19-ին ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Սան Ֆրանցիսկո քաղաքում կրակել են հայկական դպրոցի ուղղությամբ։ Կրակողը դեռ չի հայտնաբերվել։ Asbarez պարբերականի փոխանցմամբ՝ տուժածներ չկան, վնասվել է դպրոցի ցուցանակը։
Կրակոցն արձանագրել են տեղում հերթապահող ոստիկանները, որոնք տարածքում հերթապահություն են անում հուլիսին ադրբեջանցիների կողմից դպրոցի պատերին հակահայկական գրաֆիտներ թողնելուց հետո։ Բացի այդ, սեպտեմբերի 17-ին Սան Ֆրանցիսկոյում հրկիզվել էր նաև հայկական եկեղեցուն պատկանող շենքը։ Իրավապահ մարմինները հետաքննություն են անցկացնում, հայտարարվել է, որ քայլեր են ձեռնարկվում համայնքի անվտանգությունը բարձրացնելու համար համար։
«Հայ դատի հանձնախմբի» անդամ Հայկ Բաղդասարյանը հայտնել է, որ, ըստ իր տեղեկությունների, առանձին ձեռներեցներ և անհատներ սպառնալիքներ են ստանում։
Հուլիսի վերջին ադրբեջանցիները վանդալիզմի էին ենթարկել հայկական դպրոցը, դպրոցի պատերին նկարել ադրբեջանական դրոշ, գրել ազատագրված տարածքների անունները, հայհոյանքներ և հակահայկական արտահայտություններ։

22 Сентябрь 2020 - 10:14 AMT
Армянская школа Крузян-Зекарян Васпуракан в Сан-Франциско опять стала мишенью преступлений на почве ненависти и подверглась обстрелу. Пострадавших нет, пишет Asbarez.
По данным полиции, утром 19 сентября неизвестный открыл огонь в направлении школы, повредив вывеску.
17 сентября там же подожгли здание, прилегающее к церкви Святого Григория. В здании располагался зал Васпуракан, а также офисы армянской церкви Святого Григория и различных организаций. Отмечается, что пожарная служба Сан-Франциско отреагировала незамедлительно, однако зданию нанесен о большой урон.
В июле неизвестные совершили акт вандализма, исписав стены здания этой же школы надписями оскорбительного содержания и изобразив флаг Азербайджана.