Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պահպանում է Իրանի հետ գործարք կնքելու պատրաստակամությունը և հանդես գալիս այդ երկրի՝ ուժեղ պետություն լինելու օգտին, հայտարարել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
ԱՄՆ վարչակազմի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ նոյեմբերին իր վերընտրվելու դեպքում Թեհրանը շատ արագ կգնա այդպիսի համաձայնության ստորագրման։
«Եթե և երբ մենք հաղթենք, այդ հաղթանակից գրեթե 9 վայրկյան անց մեզ կզանգահարեն․ դա կլինի գործարք կնքել ցանկացող Իրանը։ Մենք ցանկանում ենք, որ նրանք կնքեն գործարք։ Մենք ցանկանում ենք, որ նրանց մոտ ամեն ինչ լավ լինի, մենք ցանկանում ենք, որ նրանք ուժեղ լինեն։ Բայց նրանք ուղղակի չեն կարող միջուկային զենք ունենալ։ Ահա և ամբողջը։ Շատ պարզ է»,- հայտարարել է Թրամփը։
Ըստ ԱՄՆ ղեկավարի՝ ինքն իր ենթականերին կարգադրել է Իրանի հետ առայժմ բանակցություններ չվարել այդպիսի համաձայնագրի ստորագրման թեմայով։
ԱՄՆ-ն սեպտեմբերի 21-ին հայտարարել էր Իրանի դեմ իր մի շարք պատժամիջոցների ընդլայնման մասին։ Նոր սահմանափակումներն ուղղված են Թեհրանի միջուկային մշակումներին։ Դրանից բացի, ԱՄՆ-ն փորձում է միակողմանի կարգով պահպանել Իրանին զենքի և ռազմական տեխնիկայի մատակարարումների էմբարգոն, որի գործողության ժամկետը լրանում է հոկտեմբերին։

22 Сентябрь 2020 - 10:20 AMT
Соединенные Штаты сохраняют готовность к заключению сделки с Ираном и выступают за то, чтобы он был сильным государством. Об этом заявил президент США Дональд Трамп, выступая на предвыборном митинге в Дейтоне (штат Огайо).
Глава администрации США вновь выразил уверенность в том, что, в случае его переизбрания в ноябре, Тегеран очень быстро пойдет на подписание такой договоренности, пишет ТАСС.
«Если и когда мы победим, примерно через девять секунд после этой победы нам позвонят, и это будет Иран, желающий заключить сделку. Мы хотим, чтобы они заключили сделку. Мы хотим, чтобы у них было все хорошо, мы хотим, чтобы они были сильными. (Но) они просто не могут иметь ядерного оружия. Вот и все. Очень просто», – заявил Трамп.
Согласно изложенной им версии событий, он отдал своим подчиненным распоряжение пока не вести с Ираном переговоры на предмет подписания такого соглашения.
США 21 сентября объявили о расширении ряда своих санкций в отношении Ирана. Новые рестрикции направлены на ядерные разработки Тегерана. Кроме того, США пытаются в одностороннем порядке сохранить истекающее вскоре эмбарго на поставки оружия и военной техники Ирану.